Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę zakupową

Akcesoria i osprzęt

( ilość produktów: 8 )

Piła łańcuchowa to narzędzie, bez którego ścinanie i obróbka drewna, byłaby znacznie utrudniona. Jednak jej działanie uniemożliwiałby brak takich elementów jak prowadnica czy łańcuch. To właśnie one stanowią najczęściej wybierane akcesoria do pił łańcuchowych. Przed ich zakupem warto wiedzieć, na co zwracać uwagę oraz jaki model będzie odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb.

Aby dokonać właściwego wyboru osprzętu do piły łańcuchowej, warto zastanowić się dokładniej nad elementem, jakim jest prowadnica piły łańcuchowej. Stanowi ona jedną z najważniejszych części piły, to właśnie na niej opiera się łańcuch tnący. Dlatego też każda prowadnica wyposażona jest w zęby i szynę, dzięki której na obwodzie prowadnicy utrzymuje się narzędzie tnące.

Przy zakupie piły łańcuchowej, należy zwrócić uwagę na długość prowadnicy, ponieważ to ona decyduje o tym, jak grube pnie drzewa będzie można przeciąć zakupioną piłą. W celu wykonywania przydomowych prac, które mają typowo amatorski charakter, zdecydowanie wystarczy zakup prowadnicy o długości nieprzekraczającej 35 cm. Jeżeli jednak piła ma służyć do wykonywania bardziej skomplikowanych prac, np. ścinania drzew lub cięciem drewna - warto wtedy sięgnąć po prowadnicę o długości do 40 cm. Wszystkim tym, którzy ścinaniem drewna zajmują się zawodowo, zaleca się stosowania prowadnic o długości do 100 cm. Długość ta jest liczona od główki części roboczej, aż po początek obudowy piły łańcuchowej. Nie obejmuje ona jednak swoim zasięgiem końcówki montażowej.

Prowadnica i łańcuch piły, to elementy, które najszybciej ulegają zużyciu. Niezwłocznie należy je wymienić w momencie, kiedy tylko zauważalne będą pierwsze oznaki ich uszkodzenia. Często objawia się to spadaniem łańcucha z prowadnicy lub jej rozdwojeniem na główce. Są to pierwsze sygnały potrzeby wymiany tychże elementów. Przy zakupie trzeba również zwracać uwagę na to, czy jest ona dostosowana do mocy piły. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia prowadnicy na skutek zbyt dużego obciążenia. Zbyt krótka prowadnica może z kolei wpłynąć na niewykorzystanie optymalnej siły urządzenia.

Bardzo ważną kwestią przy wyborze prowadnicy jest także kształt jej główki. Końcówki zakończone w formie spiczastej rekomenduje się do wykonywania zadań mających na celu rzeźbienie w drewnie. Jeżeli jednak chodzi o ścinanie drewna, najlepiej wybrać do tego prowadnicę o zaokrąglonej główce. W trakcie doboru prowadnicy dobrze jest zwrócić uwagę na to, w jaki sposób dochodzi do smarowania koła zębatego. Dostępne na rynku modele mogą być smarowane zarówno systemem oliwienia łańcucha, jak i poprzez dozowanie smaru.

pixel