Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę zakupową

Otwornice

( ilość produktów: 128 )

Wysokiej jakości otwornice to specjalny typ wierteł, który umożliwia wiercenie precyzyjnych otworów o większych niż standardowe średnicach w różnorodnych materiałach. Mają odmienną od klasycznych wierteł budowę cylindryczną, przypominającą kubki o ostrym wykończeniu i średnicy odpowiadającej wierconym otworom, zwykle z centralnie umieszczonym wiertłem prowadzącym. Dostępne są również otwornice koronkowe, zwane także wiertłami koronowymi. Oprócz różnorodnych materiałów wykonania wierteł, takich jak specjalne gatunki stali, wolfram, powłoki diamentowe czy węgliki spiekane, dostępne są także zróżnicowane rodzaje mocowania pokrywające większość zapotrzebowań na rynku. Otwornice można zakupić zarówno jako pojedyncze wiertła, jak i kompletne zestawy o różnych wymiarach, często również z adapterami czy przedłużkami.

Wytrzymałe otwornice do metalu to bardzo często modele wykorzystywane również do drewna - bimetal. Wykonane ze stali HSS lub innych rodzajów tworzyw pozwalają na wiercenie otworów o określonych średnicach w różnorodnych materiałach - stali, miedzi, aluminium, tworzywach sztucznych. Nadadzą się także do materiałów drewnopochodnych, jak również płyt G-K. To najczęściej wykorzystywany w pracach remontowych typ otwornic o szerokim zastosowaniu, dlatego sprzedawany jest w zestawach po kilka, a nawet kilkanaście sztuk. Najczęściej wybierane otwornice do metalu mają zwykle średnicę mieszczącą się pomiędzy 3/4 cala a 3 calami.

Niezwykle mocne otwornice do betonu wykorzystywane są również, w zależności od modelu także jako otwornice do płyt gipsowych czy różnych innych płyt. Określane są także jako otwornice koronkowe lub koronowe. Charakterystyczne ząbki w koronie mogą być wykończone ostrzami z węglików spiekanych, albo też nasypu wolframowego lub wykończenia diamentowego nadających dodatkowe właściwości stali narzędziowej. Mają zwykle większe średnice niż otwornice do metalu, podobnie jak wysokość, jednak nie jest to regułą. Otwornice do betonu zwykłego lub zbrojonego dostępne są zarówno pojedynczo, w szczególności w przypadku dużych średnich, jak i w wygodnych zestawach z walizką. Mocowanie typu SDS lub SDS+, często z dodatkowym adapterem - przejściówką pomiędzy poszczególnymi typami mocowań pozwalają na rozszerzenie zakresy użytkowania tego typu otwornic.

Dedykowane otwornice do drewna obok odpowiednio wyprofilowanych koron mają również system odprowadzania wiórów. Nadadzą się także do materiałów drewnopochodnych. Mogą mieć postać regulowaną tak zwaną cyrklową lub nastawną, dzięki której wiercone otwory będą o wybranej średnicy. Otwornice do drewna wykonane najczęściej ze stali hartowanej. Mogą być dedykowane do miękkiego lub twardego drewna, by dzięki konstrukcji zapewniać najwyższy stopień precyzji. Sprawdzają się doskonale w różnych pracach wykończeniowych oraz meblarskich, jak również jako otwornice do płyt gipsowych w zależności od rodzaju.

Profesjonalne otwornice do glazury są odmianą otwornic do płyt gipsowych, jednak posiadają szczególną twardość i precyzję wymaganą przy cięciu płytek. Osiąga się to dzięki wykonaniu z odpornej stali narzędziowej wzmocnionej na koronie. Może być to zrobione z użyciem nasypu wolframowego lub wykończenia diamentowego. Otwornice do gresu albo glazury sprzedawane są często w zestawach z mocnym, dobrze rozkładającym siły uchwytem talerzowym. Otwornice do glazury dzięki starannym materiałom wykonania i dopasowanej konstrukcji wycinają otwory o regularnej krawędzi i odpowiedniej estetyce. 

Dobrej jakości otwornice do płyt gipsowych mogą być modelami nastawnymi, z płynnie regulowaną w określonym zakresie średnicą cięcia. Do tego celu wykorzystywane są również otwornice wolframowe, o stosunkowo szerokim spektrum zastosowań dzięki wzmocnieniu nasypem. Muszą cechować się ostrością i precyzją, by uniknąć szarpania materiału oraz jego kruszenia. Typowe otwornice koronkowe wykorzystywane w cięciu metalu czy drewna to także opcja do cięcia płyt z kartongipsu. Większość uniwersalnych typów otwornic będzie nadawała się do wykonywania otworów w tym materiale.

pixel