Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę zakupową

Wyciągarki ręczne

( ilość produktów: 20 )

Wyciągarki ręczne to narzędzia, które odmieniły oblicze wykonywania prac budowlanych. Dzięki nim zmaganie się z podnoszeniem zbyt dużych ciężarów nie jest już konieczne. Za sprawą tego małego urządzenia w ciągu zaledwie kilku sekund można przenieść ciężar – i to bez konieczności angażowania siły mięśni.

Wyciągarka często określana także jako wciągarki, to urządzenie, które służy do dźwigania ciężarów. Jego działanie opiera się na bardzo prostym mechanizmie – urządzenie wyposażone jest w linę lub łańcuch, które są zakończone zaczepem bądź hakiem. Taka konstrukcja pozwala na podnoszenie, przeciąganie oraz wyciąganie ciężkich przedmiotów. Między dwoma tymi nazwami urządzenia jest jednak pewna drobna różnica. Wciągarki służą do „wciągania” ciężarów w pionie. Wyciągarki mogą natomiast operować w płaszczyźnie poziomej lub pochyłej, w związku z czym stosowane są zazwyczaj przy samochodach.

Dokonując wyboru tego urządzenia, należy przede wszystkim skupić się na wadze i gabarytach przedmiotów, którym podnoszeniu mają one służyć. Im będą one większe, tym bardziej zaawansowany sprzęt będzie konieczny do ich przemieszczania. Udźwig ręcznych wyciągarek linowych wynosi zwykle do dwóch ton. Ich stosowanie poleca się zwłaszcza majsterkowiczom-hobbistom oraz do użytku w  gospodarstwach rolnych, gdzie często zachodzi potrzeba podnoszenia przedmiotów „lekkich”. Zazwyczaj posiadają one dwa tryby pracy oraz ok. trzech metrów zasięgu podnoszenia.

W motoryzacji przydają się bardziej zaawansowane urządzenia. Duże znaczenie poza wagą pojazdu mają także okolicznościach, w jakich dokonuje się podnoszenia. W przypadku, gdy prace odbywają się na zewnątrz, mogą być potrzebne urządzenia o większej mocy. Zwłaszcza jeżeli towarzyszy błoto, które stanowi dodatkowe obciążenie pojazdu. Do pracy w warsztatach samochodowych przydadzą się natomiast zwykłe wyciągarki linowe lub pasowe, których udźwig to minimum dwie tony. Dodatkowo warto również rozważyć zakup wyciągarki korbowej, co podnosi komfort pracy.

W przemyśle najczęściej wyciągarki służą do przenoszenia elementów drewnianych lub metalowych. W związku z nietypowymi gabarytami oraz dużą wagą przedmiotów powinny to być urządzenia bardziej zaawansowane. Warto by były one również wykonane z grubej hartowanej stali oraz posiadały zabezpieczana antykorozyjnie.

Poza udźwigiem narzędzia należy zwracać także uwagę na to, w jaki sposób zostało ono wykończone oraz z czego wykonano zamontowaną w nim linkę bądź taśmę. Ważne jest również, by urządzenia były odporne na warunki atmosferyczne.

pixel