Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę zakupową

Spawarki

( ilość produktów: 4 )

Spawarka jest to urządzenie wykorzystywane do ręcznego bądź automatycznego spawania materiałów. W zależności od jego rodzaju, możemy wyróżnić między innymi te nadające się do plastiku, a także spawarki elektrodowe, transformatorowe czy inwertoroweSpawarka inwertorowa jest rodzajem spawarki elektrycznej. Zbudowana jest z: filtra pojemnościowego napięcia, falownika tranzystorowego, dławika filtrującego oraz prostownika, który jest jej źródłem prądu. Używana do spawania metodą MMA, tj. spawania łukowego za pomocą topliwej elektrody pokrytej topnikiem. 

Spawarka umożliwia łączenie elementów za pomocą dodatkowego spoiwa. Spawarki transformatorowe jednak są zbyt duże i ciężkie, aby mogły być traktowane jako uniwersalnie praktyczne. Sprawa ma się zupełnie inaczej z ich nowocześniejszymi odpowiednikami, którymi są te o charakterystyce inwertorowej, gdzie zastosowano falownik zamiast transformatora.  

Podczas wyboru konkretnego modelu, należy zwrócić uwagę na cykl pracy urządzenia. Wyznaczany jest dla 10-minutowego przedziału czasowego, podzielonego na dwa odcinki, w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Pierwszym etapem jest zmierzenie maksymalnego dopuszczalnego czasu pracy narzędzia przy zadanym obciążeniu. Drugim zaś, czasu potrzebnego do ostygnięcia spawarki. Cykl ten podaje się w procentach. Dla przykładu, jeśli wynosi on 50 proc., oznacza to, że możemy spawać bez przerwy prądem o określonym obciążeniu przez 50 proc. czasu z 10 minut, czyli przez 5 minut. 

Istotnymi parametrami są również moc i sprawność. Pierwszy zapewnia łatwiejszą i bardziej komfortową pracę, natomiast drugi jest stosunkiem energii oddanej do pobranej i informuje o tym, ile pochłanianej mocy idzie na straty. 

Coraz więcej spawarek wyposażonych jest w funkcje znacznie poprawiające wygodę użytkowania. Funkcja HOT START umożliwia zwiększenie prądu przy starcie dla szybszego zajarzenia łuku spawalniczego. ARC FORCE to system automatycznej stabilizacji łuku, bez względu na jego długość. ANTI STICK zapobiega przyklejaniu się elektrody do spawanego materiału. 

Warto także doczytać, jakiego rodzaju tranzystory występują w oglądanej przez nas spawarce. Obecnie w łaski wkradają się te w technologii IGBT ponieważ są lżejsze, mają wyższą sprawność, lepszy cykl pracy, pobierają mniej prądu oraz mają stabilniejszy i mocniejszy łuk spawalniczy. 

Miłym dodatkiem do produktu może być maska spawalnicza dołączona w komplecie. Chroni ona twarz oraz oczy. Ważne w niej są: stan rozjaśnienia i stopień ochrony w stanie zaciemnionym

pixel