Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę zakupową

GPS

( ilość produktów: 5 )

GPS, czyli wędkarska echosonda, to niezbędnik każdego pasjonata wypadów łodzią na ryby. Dzięki jej zaawansowanej technologii, urządzenie pozwala na oznaczanie lokalizacji miejsc, które rokują na udane połowy. Stosując je, można mieć stuprocentową pewność, że po zakończonym wędkowaniu na pewno nie wróci się do domu z pustymi rękami. Wędkarze coraz częściej po nie sięgają i w związku z tym producenci oferują szeroki wybór asortymentu. 

W zależności od ich rodzajów, echosondy dla wędkarzy mogą obsługiwać profesjonalne mapy lub zwykły GPS punktowy. Echosondy z mapami wyróżniają się nie tylko ceną, ale i kilkoma ciekawymi funkcjami. Posiadają port na karty pamięci, dzięki któremu urządzenie może odczytywać mapy. Mogą one zawierać informacje takie jak: wykresy głębokości, szlaki wodne, obrys lustra wody. Są przydatne również ze względu na to, iż wskazują wędkarzom niebezpieczne dla nich miejsca. Port kart SD służy również do aktualizowania urządzenia. Zwykłe urządzenie GPS, odczytujące dane punktowe służy zapisywanie punktów na białym ekranie. Ich wytyczanie związane jest z zapisanymi przez nas punktami, które uznano za sprzyjające łowieniu ryb. Poza tym nie posiadają, one jednak zbyt wielu rozszerzeń. Za to ich największą zaletą jest cena. Polecane zwłaszcza wędkarzom początkującym oraz tym, którzy rzadko wypływają na ryby. 

Rynek elektroniki wędkarskiej bardzo szybko ewoluuje, przez co każdego sezonu zaskakuje nas nowościami. W związku z tym opłaca się być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami, zwłaszcza, jeżeli wędkujemy regularnie. Jeśli jednak dopiero zaczyna się przygodę z wędkarstwem, warto dokładnie zastanowić się nad wyborem pierwszego urządzenia GPS. Wiele osób wkraczających w ten świat, przed wyborem sprzętu najpierw zastanawia się nad kolorem ekranu echosondy wędkarskiej. Fakt jest taki, że GPS z monochromatycznym wyświetlaczem powoli odchodzi już do lamusa. Kolorowe wyświetlacze dostarczają większej liczby informacji, jak np. twardość dna czy roślinność. Można na nich także zobaczyć  ławice drobnych ryb, które przebywają bezpośrednio w naszym sąsiedztwie. Urządzenia z czarno-białymi wyświetlaczami cieszą się jednak dużą popularnością wśród „karpiarzy”. Taka echosonda pozwala na dokładne zlokalizowanie łowiska, a ponadto zużywa dużo mniej energii niż wyświetlacze kolorowe, co przydaje się zwłaszcza w trakcie długich wypadów na ryby. 

Uwagę warto także zwrócić na rozmiar ekranu urządzenia GPS. Te najczęściej stosowane wynoszą od 4 do 9 cali. Małe, 4 calowe wyświetlacze są wysoce energooszczędne, przez co nie trzeba ich często ładować. Większej rozdzielczości ekrany przeznaczone są głównie do urządzeń o dużej liczbie przetworników, co z kolei pozwala wyświetlać je na podzielonym ekranie. 

pixel