Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę zakupową

Wiertła do drewna

( ilość produktów: 20 )

Wiertła do drewna, służą do wiercenia w drewnie. Jednak wybór odpowiedniego narzędzia do zrobienie otworu w drewnie nie należy do najłatwiejszych. Drewno charakteryzuje się niejednorodną twardością oraz włóknistą strukturą. Wiercenie utrudniają również sęki. Wiertła do drewna mają specyficzną geometrię ostrza, a także ostrza centrujące. Prowadzą one wiertło na początku pracy i zapobiegają przesunięciom. Wyróżniają się tym od klasycznych wierteł do metalu, które ślizgają się początkowo po powierzchni drewna, niszcząc je.

Jeżeli w wykonywanej pracy ważna jest precyzja i dbałość o szczegóły, należy bezwzględnie używać specjalnych wierteł do drewna. Ich ostrza są przeznaczone do skrawania materiału drzewnego, dzięki czemu nie niszczą włóknistej struktury drewna.

Wiertła do drewna dzielą się na kilka typów. Najpopularniejsze z nich to wiertła kręte. Mają one dwie krawędzie skrawające. Podczas pracy najpierw wykrawany jest obwód otworu, dopiero po nim jego środek. Centrowanie narzędzia podczas pracy zapewnia ostrze centrujące, przypominające szpikulec. Zastosowane w nich spiralne ostrza odprowadzają wióry z otworu. Ich średnica wynosi zazwyczaj od 3 do 30 mm.

Do wykonywania otworów o większych średnicach używa się płaskich wierteł. Ich część robocza jest spłaszczona, a krawędzie tnące są proste. Posiadają ostrze centrujące w postaci zaostrzonego, płaskiego trójkąta. Płaskie wiertła do drewna nie pozwalają jednak na zbyt precyzyjne wiercenie. Nie posiadają również spirali odprowadzającej wióry.

Wiertła spiralne (świdry) do drewna stosuje się do wiercenia otworów o dużych średnicach i głębokościach, np. w belkach czy kłodach krewna. Posiadają jednozwojny rdzeń w kształcie spirali z jedną krawędzią tnącą.

Wiertło puszkowe przeznaczone jest do wykonywania otworów nieprzelotowych w drewnie.  Posiadają głowicę z dwoma ostrzami oraz ostrze kierunkowe. Szczególnie poleca się ich użytkowanie do płyt wiórowych, MDF oraz mebli.

Częsta praca z drewnem stwarza konieczność posiadania różnych rodzajów wierteł, a także wielu ich rozmiarów. Warto więc rozważyć zakup kompletu wierteł. Zestawy wierteł do drewna składają się z najczęściej używanych rozmiarów wierteł.

Do pracy w miękkim drewnie nadają się tradycyjne, stalowe wiertła. Jednak wiercenie w twardych gatunkach drewna wymagają odporniejszych wierteł. Warto stosować w tym przypadku wiertła z hartowanymi ostrzami lub tytanowe wiertła do drewna. Równie ważna w tym przypadku jest zastosowanie odpowiedniej wiertarki.

pixel