Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę zakupową

Torx

( ilość produktów: 48 )

Klucze TORX to narzędzia, których końcówka swoim kształtem przypomina sześcioramienną gwiazdę. Służą one głównie do pracy ze śrubami, z którymi de facto najczęściej mamy do czynienia. W związku z tym klucze tego typu powinny stanowić nieodłączne akcesorium każdego majsterkowicza i mechanika samochodowego. W zależności od potrzeb, producenci oferują nam różne warianty tego narzędzia. Jak wybrać klucz TORX, odpowiadający naszym potrzebom?

Na początku należy wspomnieć, iż na rynku dostępne są klucze trzpieniowe i klucze nasadowe. Różnice pomiędzy nimi widoczne są gołym okiem. Jednak to, co je od siebie odróżnia, nie dotyczy jedynie budowy, ale i zastosowania narzędzia. Klucze trzpieniowe stosowane są do śrub z nacięciami, a nasadowe - do nakrętek. Wśród kluczy trzpieniowych możemy rozróżnić klucz typu L, typu T, wielofunkcyjny oraz przegubowy. Klucz trzpieniowy typu L wyglądem przypomina literę "L" oraz najczęściej nie posiada rękojeści. Skutkiem tego jest jego ograniczone zastosowanie. Klucz sprawdza się w przypadku mebli, sprzętu RTV i AGD. Klucz trzpieniowy typu T składa się z dwóch elementów - pionowego i poziomego, które złożone w odpowiedni sposób - przypominają literę "T". Pozioma część klucza pokryta jest najczęściej tworzywem sztucznym, dzięki czemu jego użytkowanie staje się przyjemniejsze. Dzięki takiej konstrukcji narzędzie może być stosowane również w przypadku śrub, które są mocno usadowione. Wielofunkcyjny klucz trzpieniowy wyglądem przypomina scyzoryk, posiadający wiele końcówek. Dzięki temu narzędzie zyskuje na funkcjonalności i bez wątpienia - wielozadaniowe. Wielu jego posiadaczy narzeka jednak na dyskomfort w manewrowaniu położonymi zbyt blisko siebie końcówkami. Klucz trzpieniowy przegubowy - jak wskazuje jego nazwa - posiada ułatwiający pracę przegub. W tym wypadku korpus klucza może posłużyć jako dźwignia do odkręcania zardzewiałych śrub.

Okazuje się jednak, iż nie jest to jedyny podział kluczy TORX. Na sklepowych półkach możemy odnaleźć kolejne trzy odmiany tego samego narzędzia: klucze TORX bez otworu, klucze TORX z otworem typu H lub TR oraz klucze TORX Max. Pierwsze z nich można uznać za produkt najbardziej klasyczny. Śmiało można go stosować do niemalże wszystkich rodzajów śrub w kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Klucze typu H lub TR w środkowej części posiadają niewielki otwór, którego głównym zadaniem jest odblokowywanie urządzeń posiadających zabezpieczenia przed dokonaniem niepożądanych zmian. Zabezpieczenia te posiadają niektóre z gniazd oraz urządzenia elektroniczne z wyższej półki, które zostały dodatkowo zabezpieczone przez producentów. Powodem mogła być, chociażby niechęć producenta do wprowadzaniem nieautoryzowanych modyfikacji w urządzeniu przez niego wyprodukowanym. Jednak dzięki posiadaniu odpowiedniego klucza z otworem łatwo możemy obejść powyższe blokady. Klucz TORX Max służy natomiast  do odkręcania śrub zablokowanych, zapieczonych bądź też takich, które wraz z upływem czasu zardzewiały. Ze względu na swoje przeznaczenie, wygląda też nieco inaczej od pozostałych kluczy w tej kategorii. Jest masywniejszy i ma grubsze ramiona.

pixel