Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę zakupową

Rozwiertaki

( ilość produktów: 1 )

Rozwiertaki to narzędzia wieloostrzowe, które są przeznaczone do obróbki wykańczającej otwory walcowe, kuliste oraz stożkowe. Warto wiedzieć, iż rozwiertaki można podzielić na różne rodzaje, w tym zdzieraki oraz wykańczaki, rozwiertaki trzpieniowe i nasadzane, stałe, nastawne i rozprężne, walcowe oraz stożkowe, a także ręczne oraz maszynowe. Tego rodzaju przyrządy stosuje się, gdy istnieje konieczność zwiększenia dokładności wymiarowo-kształtowej otworów wierconych. Co więcej, rozwiertaki poprawiają chropowatość powierzchni. Opisywane narzędzia są stosowane do obróbki otworu wykonanego przy pomocy wiertła. Zadaniem tego narzędzia jest stworzenie otworu o kształcie stożka. Tego rodzaju otwór może być także gwintowany, co ma na celu dostosowanie go pod śrubę. 

Jeżeli chodzi o rozwiertak stożkowy to jest to narzędzie stosowane do poszerzania, wygładzania oraz wykańczania otworu, który został wykonany wcześniej przez standardowe wiertło. Tego rodzaju rozwiertak służy nie tylko do pracy w metalu, ale także w drewnie. Obróbka przy użyciu rozwiertaka tego typu pozwala na usunięcie niepotrzebnego materiału, natomiast jego przeznaczeniem jest stworzenie w wywierconych wcześniej otworach otworów stożkowych. Tego rodzaju rozwiertaki często mają formę rozwiertaka ręcznego.

W przypadku rozwiertaków ręcznych, nastawnych wiele z nich posiada ostrze proste. Służą one do końcowej obróbki otworu walcowego lub też stożkowego przy wyższej klasie dokładności, która jest często wymagana. Opisywany typ rozwiertaków stosuje się w celu uzyskania dużej dokładności wymiarowej i chropowatości powierzchni. Jest on wykonany ze stali szybkotnącej. Rozwiertak ten jest pokryty smarem konserwującym.

Warto wspomnieć także o rozwiertakach zdzierakach, które są przeznaczone do obróbki zgrubnej. Mają one często trzy albo też cztery śrubowo ułożone ostrza usuwające większą część naddatku przeznaczonego na rozwiercenie. Część wykańczająca zdzieraków jest nieznacznie zbieżna w kierunku uchwytu, dzięki czemu tarcie narzędzia o obrobiony przedmiot jest znacznie mniejsze. Ostrza zdzieraków są często ukształtowane śrubowo.

Jeśli chodzi o rozwiertaki wykańczaki to narzędzia te w wielu przypadkach posiadają wiele ostrzy. Niektóre z nich zapewniają lepsze prowadzenie w otworze. Aby zwiększyć dokładność wymiarowo-kształtową otworów często ostrza w rozwiertakach są rozmieszczane wedle odpowiedniej podziałki. Warto wiedzieć, iż na podział ma wpływ wiele parametrów, można wymienić tutaj między innymi długość i szerokość. 

pixel