Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę zakupową

Obsługa klimatyzacji

( ilość produktów: 5 )

Obecnie prawie każdy samochód osobowy wyposażony jest w system klimatyzacji. Zapewnia on komfortową podróż w czasie letnich upałów, dzięki możliwości ustawienia optymalnej temperatury. Niestety układ klimatyzacji jest wrażliwy na wszelkie zanieczyszczenia oraz niekorzystne warunki eksploatacji. Z tego powodu często dochodzi do awarii, które wymagają natychmiastowej interwencji mechanika. Można jednak samodzielnie sprawdzić stan instalacji za pomocą specjalnych zestawów, które zapewniają kompleksową obsługę całego systemu. 

Zestaw do obsługi systemów klimatyzacji zawiera wszystkie niezbędne elementy do oceny stanu układu. Za jego pomocą można zbadać szczelność układu. W tym celu należy podpiąć na początek i koniec instalacji zawory oraz manometry. Następnie w układ wpuszcza się gaz (najczęściej jest to azot) aż do uzyskania odpowiedniego ciśnienia, czyli około 10 bar. Kolejnym krokiem jest zamknięcie układu na wlocie oraz wylocie i obserwacja manometrów. Powinny one wskazywać taką samą wartość. Jeżeli któreś ze wskazań obniża się, oznacza to, że w instalacji jest wyciek. Dokładne miejsce można odnaleźć poprzez aplikację płynu na elementy złączne systemu - ciecz spieni się w kontakcie z uciekającym gazem. Zestaw do obsługi systemów klimatyzacji z powodzeniem zweryfikuje też poprawność działania układu. Wskazania załączonych manometrów pokażą, czy pompa generuje wystarczająco duże ciśnienie pracy. 

Jeżeli okaże się, że instalacja klimatyzacji uległa awarii warto skorzystać z rozwiązań, które pomogą usunąć wszelkie usterki. Zestaw adapterów do płukania układów klimatyzacji pozwala usunąć zanieczyszczenia, które mogą spowodować zatarcie sprężarki, której wymiana jest bardzo droga. Zestaw składa się z dużej liczby złączek, które pozwalają na połączenie parownika, skraplacza oraz przewodów klimatyzacji w jeden układ nadający się do płukania. Pasują one do większości systemów znajdujących się w najpopularniejszych modelach samochodów na świecie, dzięki czemu można je użyć niezależnie od posiadanego auta. 

Jeżeli okaże się, że układ jest nieszczelny, usterkę łatwo można usunąć za pomocą zaciskarki przewodów końcówek węży do klimatyzacji. Umożliwia ona trwałe i szczelne wykonanie nowego przewodu lub naprawę uszkodzonego. W skład zestawu wchodzą specjalne szczęki oraz zaciski na węże, których rozmiary pasują do większości systemów najpopularniejszych modeli samochodów na rynku. Dodatkowo w sklepie można znaleźć ręczną pompkę hydrauliczną, która znacznie ułatwi proces zakucia.

pixel