Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę zakupową

Kalibrowniki bity

( ilość produktów: 36 )

Wkrętarka akumulatorowa to niezwykle przydatne narzędzie podczas wielu rodzajów prac. Szczególnie popularna jest w pracach remontowych i wykończeniowych, ale także w pracach ślusarskich czy ciesielskich. Poręczne i uniwersalne wiertarko-wkrętarki czy niewielkie akumulatorowe wkrętaki pozwalają na zwiększenie tempa pracy i zmniejszenia potrzebnego do jej wykonania wysiłku. Pozwalają na wkręcanie i wykręcanie śrub i wkrętów, często oszczędzają też konieczności nawiercania (np. elementów drewnianych), które dawniej było niezbędne gdy wkręty wkręcano ręcznie.

Niezbędnym elementem bez którego urządzenia tego typu nie spełnią jednak swojej roli są bity do wkrętarek. Bit to końcówka którą osadzamy w gnieździe śruby lub wkręta. Końcówki bitów mogą mieć zarówno kształt wkrętaka krzyżakowego, jak i płaskiego, popularne są także bity z końcówkami typu torx, przydatnymi przede wszystkim przy pracy z urządzeniami technicznymi.

W zależności od używanego typu elektronarzędzia, bit może być montowany bezpośrednio w jego gnieździe, które posiada wewnątrz magnes uniemożliwiający wypadnięcie bitu z narzędzia - sytuacja taka ma miejsce głównie w mniejszych urządzeniach przeznaczonych wyłącznie do wkręcania lub wykręcania wkrętów i śrub, lub w większych urządzaniach ale posiadającym możliwość demontażu kołnierza zaciskowego (wiele wiertarko-wkrętarek wyposażonych jest w system w którym po demontażu umieszczonego na szybkozłączu kołnierza zaciskowego dostępny jest magnetyczny uchwyt na bity). Innym sposobem jest użycie uchwytu na bity, który zaciska się w kołnierzu wiertarko-wkrętarki, w takich uchwytach także znajduje się magnes, lub w innym rozwiązaniu zacisk sprężynowy. Rozwiązanie takie stosuje się w wiertarko-wkrętarkach ze stałym kołnierzem zaciskowym. Istnieją także bity które umieszcza się bezpośrednio w kołnierzu zaciskowym wiertarko-wkrętarki, są one zwykle dłuższe i masywniejsze od tych przeznaczonych do umieszczania w uchwycie, ponieważ przenoszą cały moment skręcający.

Uchwyty takie mają też kilka wariantów, najpopularniejszy to wariant prosty, który jedynie utrzymuje bit na narzędziu. Mniej popularnymi rozwiązaniami są uchwyty kątowe, które posiadają wewnątrz przekładnię pozwalającą na wkręcanie wkrętów w trudno dostępnych miejscach, oraz uchwyty z ogranicznikiem pozwalającym na wkręcenie wkręta da odpowiednią, ustawianą za pomocą prostego mechanizmu, głębokość.

Bity do wkrętarek można kupić w poręcznych zestawach, są one zwykle w pełni wyposażone do pracy z różnego typu wkrętami i śrubami. Posiadają końcówki różnej wielkości i kształtu (płaski, krzyżowy, czasem torx) i często przeznaczony do nich uchwyt. Uchwyty można kupić pojedynczo, różnią się one budową i długością. Podobnie pojedynczo dokupić można bity, co przydaje się szczególnie gdy jeden element z zestawu zagubi się. Dostępne są także bity bardziej nietypowe - przedłużone, o specjalistycznym kształcie, wzmocnione czy przeznaczone do pracy ze śrubami z łbem sześciokątnym.

pixel