Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę zakupową

Presostaty

( ilość produktów: 4 )

Presostat to urządzenie, które można kojarzyć pod inną nazwą - wyłącznik lub czujnik ciśnienia. Ten mechanizm wyposażony jest w dwa węże ciśnieniowe oraz od jednego do trzech przewodów zasilających. Przekaźnik mechaniczny lub elektryczny jest głównym elementem presostatu. Jego stan w konkretnej instalacji zależy od odczytu poziomu ciśnienia. Istnieją określone europejskie normy, które opisują presostat - czym jest, jak działa, jakie technologie można w nim zastosować. Określają one również, które systemy i instalacje zabezpieczające, wymagają nietypowych typów wyłączników.  

Najważniejszy wyznacznik stanowi norma PN-EN 60947-4-5, która określa cechy wyrobów, wymagania dotyczące chociażby warunków elektrycznych, a także te związane ze środowiskiem, w którym mają one pracować. Zasady działania presostatu są bardzo proste. Urządzenie ma dwa styki, które generują powstanie zwarcia elektrycznego, gdy poza ustalone normy zaczyna wykraczać odczyt ciśnienia. Ta reakcja jest spowodowana ciśnieniem, którego poziom jest analizowany dwoma połączonymi przewodami ciśnieniowymi - wlotowym i wylotowym. 

W tej kategorii znajdują się różnego typu wyłączniki ciśnieniowe do kompresorów, o zróżnicowanym ciśnieniu. Zakupić można presostaty zarówno z manometrem, jak i bez. Dostępne urządzenia, znajdują szerokie zastosowanie w instalacjach wentylacyjnych, a także w klimatyzacjach. Dzięki nim możliwa jest kontrola nad różnicą podciśnień, jak również nadciśnień, zachodzących w instalacji. Presostaty monitorują również stan filtrów powietrza, nadzorują przepływ powietrza i kontrolują znajdujące się w pomieszczeniach nadciśnienie. Przy ich pomocy możliwa jest też kontrola pracy różnego typu wentylatorów. Do zestawów często dołączone są zawory ułatwiające rozruch urządzenia, jak również zawory bezpieczeństwa. W sprzedawanych zestawach znajdują się także dwa manometry, kolektory rozdzielnicze i dwie szybkozłączki euro. Presostaty zasilane są prądem elektrycznym o równowartości 230 V. Aby dokonać dobrego wyboru, należy tylko przeanalizować, jakie ciśnienie będzie potrzebne. Wyłącznik 12 bar, będący presostatem czterodrożnym, z powodzeniem można zastosować w przypadku większości kompresorów. 

Korzystając z presostatów, które można zakupić w naszym sklepie, z powodzeniem można wyłączać i włączać różnego typu instalacje, w których nagłe spadki i wahania ciśnienia mogą spowodować zagrożenie dla instalacji i dla zdrowia ludzi. Włączanie i wyłączanie może być także przydatne w konkretnym celu, jakim może być na przykład ogrzewanie wody. Dlatego swoje zastosowanie znajdzie również w hydroforach oraz pompach ciepła. 

pixel