Młotowiertarki
( ilość produktów: 4 )Młotowiertarki służą głównie do wiercenia otworów w twardym betonie. Dzięki nim można wiercić otwory w twardych materiałach, gdzie nie poradzi sobie wiertarka udarowa. Można nimi również wykuwać bruzdy i otwory w stropach, ścianach i podłogach. Dobrze sprawdzają się również przy skuwaniu starych posadzek i okien. Są one wyposażone w udar, który powoduje, że nie musisz używać siły do ciągłego dociskania wiertła.
Mogą one pracować w kilku trybach: kłucie, wiercenie z udarem oraz wiercenie bez udaru. Kłucie sprawdza się np. przy tworzeniu bruzd, wiercenie z udarem służy do robienia otworów w twardszych materiałach, a wiercenie bez udaru do wiercenia w metalu lub drewnie.
Kupując młotowiertarkę, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- MOC - wpływa ona na długość pracy urządzenia. Od mocy zależy również częstotliwość udaru oraz energia. Moc młotowiertarki wpływa także na twardość materiału, w jakim można wiercić. Jeśli okazjonalnie wykorzystujesz młotowiertarkę do niewielkich prac, możesz sobie pozwolić na urządzenie, które nie przekracza 1000 W. Młotowiertarki mogą być zasilane na dwa sposoby. Najczęściej zasilane są z sieci, ale znajdą się również takie które czerpią prąd z akumulatora. W naszym sklepie każdy znajdzie coś dla siebie.
- RODZAJ UDARU - najczęściej jest to udar pneumatyczny. Udar ten ma dużo większą siłę niż udar mechaniczny w wiertarkach. Istnieje także "coś pomiędzy". Jest to udar pobijakowy. Jest on słabszy od pneumatycznego, ale lepszy od mechanicznego.
- ENERGIA UDARU - równie ważna jak moc. Im większa jest energia udaru, tym lepiej radzi sobie z twardym podłożem.
- MOŻLIWOŚĆ KUCIA W MATERIALE - pamiętaj, że każda młotowiertarka nadaje się do wiercenia, ale nie każda do kucia. W zależności od potrzeb, dobierz młotowiertarkę z funkcją z obrotami (do wiercenia) lub bez (do kucia).
- CZĘSTOŚĆ UDARU - podobnie jak moc i energia udaru, wpływa na działanie urządzenia.
- MOMENT OBROTOWY - podawany w niutonometrach, i tutaj znów, im wyższy, tym lepiej. Przydatną funkcją w młotowiertarce może okazać się regulacja liczby obrotów i zmiana ich kierunku.
Wiertarka udarowa, młotowiertarka czy młot udarowy? Odpowiedź jest prosta. Młotowiertarka do cięższych prac, wiertarka uradowa, gdy wiercimy rzadko, młot udarowy do kucia i wyburzania. Wiertarka udarowa ma największą precyzję , jest dość lekka, ale użycie udaru wymaga dużej siły. Młotowiertarka daje większe możliwości w obróbce materiałów twardych, ale z mniejszą precyzją. Jest ona cięższa, ale udar pneumatyczny wymaga znacznie mniej siły. Młot udarowy natomiast, ma największą siłę. Waży on jednak najwięcej i wymagają pewnej ręki, więc nie jest zalecany osobom początkującym.