Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę zakupową

Piły łańcuchowe spalinowe

( ilość produktów: 3 )

Spalinowa piła łańcuchowa to przenośne, mechaniczne narzędzie, zawierające silny łańcuch z zestawem ostro zakończonych zębów. Będąc przytwierdzonymi do łańcucha, razem z nim obracają się z wokół prowadnicy, co pozwala że piła łańcuchowa może być użyta do czynności takich jak wycinanie, okrzesywanie, ścinanie drzew, wycinanie roślinności w celu gaszenia pożarów na dzikich obszarach oraz pozyskiwanie drewna na opał. Piły ze specjalnie zaprojektowaną prowadnicą w połączeniu z łańcuchem mogą być użyte również w celu rzeźbienia piłą lub jako piła poprzeczna, przeznaczona do pracy w dwie osoby. Specjalne piły łańcuchowe mogą zostać również użyte do cięcia betonu. Czasami łańcuchowe piły spalinowe są używane również do cięcia lodu, np. w rzeźbiarstwie lodowym lub wycinaniem otworów w zamrożonych zbiornikach wodnych w celu łowienia ryb w zimie lub zimowym pływaniu tak, jak powszechnie ma to miejsce w Finlandii.

Silnikiem tradycyjnie używanym w spalinowych piłach łańcuchowych jest dwusuwowy silnik benzynowy (paliwowy) ze spalaniem wewnętrznym. Jego pojemność skokowa zwykle waha się w przedziale od 30 do 120 cm3. W dzisiejszych czasach silniki spalania wewnętrznego są dostarczane za pośrednictwem zwykłego gaźnika lub gaźnika z elektryczną regulacją.

Tradycjonalny gaźnik wymaga skorygowania, na przykład podczas pracy piłą na wysokich i niskich wysokościach lub w zależności od stosunku oleju do paliwa, aby umożliwić maszynie prawidłowe działanie. Gaźniki kontrolowane elektrycznie dokonują wszystkich dostosowań automatycznie. Systemy takie jak te są zapewniane przez większość dużych producentów spalinowych pił łańcuchowych. Husqvarna nazywa to "Autotune" i stosuje standardowo w większości pił łańcuchowych z serii 5XX.

Aby zmniejszyć zmęczenie użytkownika, gaźnik może być zdewibrowany, co tłumi wibracje i chroni przed nimi użytkownika. Wiele pił ma również letnią lub zimową opcję działania. Tryb zimowy umożliwia pracę piły łańcuchowej spalinowej w temperaturach poniżej 0 st. C pozostawiając otwór w obudowie, który umożliwia przedostanie się ciepłego powietrza do filtra powietrza i gaźnika, by zapobiec zamarzaniu. W cieplejszym środowisku otwór może być zamknięty i obie struktury nie są wtedy wentylowane ciepłym powietrzem.

By zapewnić czystość dostarczanego powietrza do gaźnika, producenci pił spalinowych oferują do nich różne filtry z siatką z bardziej lub mniej drobno rozmieszczonymi oczkami. W środowisku z czystym powietrzem mogą zostać użyte filtry z mniej drobną siatką, w zapylonym z bardziej. Gęste filtry utrzymują powietrze w optymalnej czystości (44 µm), ale mają tendencję do zatykania, co prowadzi do śmierci silnika.

Silniki są zaprojektowane aby umożliwić użytkownikami pracę w różnych pozycjach, do góry nogami albo pod kątem 90 stopni. Wczesne silniki umierały podczas obracania ich.

pixel