Wiertła
( ilość produktów: 97 )Różne rodzaje wierteł dostępne na Tooles.pl
Ostre, precyzyjne i wytrzymałe wiertła to niezbędny element wyposażenia każdego majsterkowicza, jak i osób wykorzystujących w swojej pracy wkrętarko-wiertarki, wiertarki lub młoto-wiertarki. Istnieje wiele typów wierteł, których podział można wprowadzić ze względu na kształt, materiał wykonania, rodzaj tworzywa, w którym mogą wiercić, czy też typ mocowania wiertła - klasyczny zaciskowy, SDS, SDS+, SDS max czy stożkowym Morse’a.
Popularne wiertła do metalu oraz mocne wiertła do betonu to jedne z najczęściej wykorzystywanych wierteł. Precyzyjne wiertła do drewna są natomiast akcesoriami niezbędnymi dla osób pracujących z drewnem lub materiałami drewnopochodnymi. Kupując kompletne zestawy wierteł do różnych materiałów albo specjalistyczne wiertła stożkowe, łopatkowe czy z mocowaniem Morse'a otrzymuje się najpopularniejsze, najczęściej wykorzystywane rozmiary i długości wierteł do określonych zadań.
Wytrzymałe wiertła do metalu i zestawy wierteł
Stosunkowo uniwersalne i często wykorzystywane wiertła do metalu mogą przybierać różne formy. Wykonane zwykle z szybkotnącej stali HSS z odpowiednią powłoką lub wzmocnieniem. Mogą być to wiertła tytanowane, dzięki czemu ich trwałość jest podwyższona. Odpowiednio dobrane wiertła do metalu muszą mieć określony rozmiar, wyrażony najczęściej w milimetrach, a także długość właściwą do zadania. Mogą służyć do wiercenia w blachach, stali, żeliwie, metalach kolorowych i tworzywach sztucznych w zależności od szczegółowego przeznaczenia. Najczęściej sprzedawane są zestawy wierteł, gdyż jest to typ mogący szybko się zużywać. Szczególny rodzaj wierteł do metali, wiertła stożkowe, pozwalają na wiercenie otworów o nieco większych średnicach i szczególnie gładkich krawędziach. Specjalne frezy trzpieniowe do metalu z węglika wolframu lub stali HSS, pełniące rolę pilników o różnorodnych gradacjach.
Wiertła do betonu z adapterami i przejściówkami
Kupując wiertła do betonu, należy zwrócić szczególną uwagę na materiał ich wykonania, gwarantujący odporność i skuteczność. Konstrukcja wierteł wykorzystująca nowoczesne technologie pozwala zagwarantować wydajność i wytrzymałość, a w przypadku części modeli nawet możliwość nawiertów w betonie zbrojonym. Występujące najczęściej jako zestawy wierteł do betonu często posiadają również adaptery, przejściówki między różnymi typami mocowań. Ich jakość jest szczególnie istotna w przypadku użytkowania wiertarek udarowych. Duże zestawy wierteł do betonu bardzo często mają również elementy takie jak dłuta, które zwykle wykorzystuje się obok wierteł w pracy z betonem.
Wiertła do drewna dla majsterkowiczów i stolarzy
Specjalistyczne wiertła do drewna zapewniają precyzję wykonywanych nawiertów. Obok klasycznych wierteł z odpowiednio zaprojektowaną spiralą oraz głowicą, do drewna wykorzystywane są również wiertła specjalne. Mogą być to wiertła puszkowe, czyli tak zwany frez puszkowy istotny przede wszystkim dla stolarzy wykonujących meble. Odpowiednio ukształtowane wiertła frezujące pozwalają na wykorzystanie klasycznych wiertarek do precyzyjnych prac połączonych z wykonywaniem frezów.
Płaskie wiertła łopatkowe lub piórkowe służą najczęściej do dokładnych zadań. Dostępne są również wierła do drewna HEX. Bardzo często wiertła do drewna wykorzystywane są w wielu różnych rozmiarach, dlatego zestawy wierteł w podręcznych walizkach z dobrymi opisami to niezwykle przydatne akcesorium, połączone czasami również z bitami do wkrętarek czy innymi akcesoriami.
Różne rodzaje wierteł do zadań specjalnych
Wiertła o różnych kształtach pozwalają na wykonywanie precyzyjnych prac. Całkiem osobną kategorię stanowią otwornice. Do delikatnych i precyzyjnych nawiertów drewna mogą posłużyć wiertła piórkowe. To cienkie wiertła z szeroką, płaską łopatką. By uzyskać otwory o szczególnie gładkich, regularnych brzegach bez zadziorów i uprzedniego nawiercania wykorzystywane są wiertła stożkowe. Jak ich nazwa wskazuje, mają kształt stożka, bardzo często z dodatkową powłoką wzmacniającą. Ten typ wierteł jest dostępny w wielu rozmiarach oraz różnych typach mocowań. Wiertła stożkowe mają najczęściej stopnie, zwykle co 2-3 mm, które pozwalają na wykorzystanie jednego wiertła do nawiercania otworów o różnych średnicach w cienkich materiałach.