Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę zakupową

Wiertarki i wkrętarki

( ilość produktów: 66 )

Wiertarki i wkrętarki to jedne spośród najczęściej użytkowanych elektronarzędzi. Posiadają je nie tylko domowi użytkownicy, ale także majsterkowicze i fachowcy z branż specjalistycznych (przemysł, budownictwo). Dla pierwszej grupy najbardziej istotna będzie uniwersalność wiertarki, zaś dla drugiej grupy ważna będzie łatwość wiercenia w różnorodnych materiałach albo w trudno dostępnych miejscach.  

Najważniejsze typy wiertarek oraz wkrętarek 

Wiertarka ręczna (inaczej świder ręczny) 

Proste urządzenie służące do wiercenia, w którym wiercenie przebiega z użyciem korby napędzanej siłą naszych rąk. Można nią wiercić w tworzywach sztucznych i w drewnie. Dedykowana jest dla majsterkowiczów i fachowców.

Wkrętarka akumulatorowa (inaczej kompaktowa)

To urządzenie niewielkich rozmiarów, które z uwagi na swoje gabaryty i niską wagę, doskonale sprawdza się w trudniej dostępnych miejscach. Wkrętarkę można wykorzystywać z powodzeniem do każdej pracy, która związana jest z wkręcaniem. Można powiedzieć, iż wkrętarka stała się masowym narzędziem, gdyż w dużej mierze zastąpiła manualny odpowiednik, czyli znany wszystkim śrubokręt. 

W sklepach dostępne są dwa podstawowe typy wkrętarek: 

  • w formie ręcznego śrubokrętu,
  • w formie pistoletu. 

Sporą zaletą wkrętarki będzie na pewno to, iż bez problemu można ją dopasować do wąskich szafek, czy też do narożników. Zwykle jest zasilana za pomocą akumulatorów litowo-jonowych o napięciu 3,6 V, a do zestawu wraz z nią dodawane są końcówki wkręcające (bity). Podczas wyboru konkretnego modelu warto sprawdzić, czy ma wbudowany magazynek na bity (w dodatkowej głowicy albo w rękojeści), co ułatwia dostęp do nic, w wypadku kiedy będziemy chcieli szybko je wymienić. Tego typu sprzęt dedykowany jest dla majsterkowiczów, ale też dla fachowców. 

Wiertarko-wkrętarka 

To najbardziej popularny typ wkrętarki, który na ogół zasilany jest za pomocą akumulatora znajdującego się niżej, aniżeli rękojeść (nabyć można także modele zasilane sieciowo). Poza zwykłym wkręcaniem śrub i wkrętów, z jej pomocą można także wykonać wiercenia w miękkich materiałach (bloczki keramzytowe, gazobeton, aluminium, materiały pochodne i drewno). 

W sklepach można zakupić urządzenia mające maksymalne napięcie 18 V, niemniej jednak jego możliwości docenią najbardziej fachowcy, tacy jak instalator, monter, dekarz, czy stolarz. Dla majsterkowiczów na ogół wystarcza wiertarko-wkrętarka mająca napięcie 10,8 albo 14 V. 

Sporym plusem wiertarko-wkrętarki będzie to, iż ma regulacje prędkości obrotowej (płynna albo stopniowa) i momentu obrotowego. Wyposażona została również w sprzęgło, które zatrzyma silnik a momencie, gdy bit/wiertło napotka na większy opór. Dedykowana jest dla majsterkowiczów, jak i dla fachowców. 

Wiertarko-wkrętarka wraz z udarem 

Ma bardzo podobne zastosowanie jak wiertarko-wkrętarka bezudarowa. W urządzeniu zwykle stosowany jest udar mechaniczny (prostszy, jak i lżejszy od pneumatycznego). Dzięki udarowi możliwe staje się wykonywanie otworów w murze albo w betonie. Tego rodzaju elektronarzędzie to znakomita alternatywą dla zwykłej udarowej wiertarki, jednakże za jego dwufunkcyjność trzeba będzie sporo zapłacić. Dedykowanymi użytkownikami będą zarówno fachowcy, jak i majsterkowicze. 

Klucz udarowy 

Zalicza się go do największych spośród przedstawicieli wkrętarek. Jest to niemalże obowiązkowy element wyposażenia w każdym warsztacie samochodowym. Klucz udarowy posiada duży moment obrotowy, który pozwala na zakręcanie i odkręcanie śrub odpowiadających za mocowanie kół samochodu. Dedykowana grupa użytkowników to fachowcy pracujący w warsztatach samochodowych.  

pixel