Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę zakupową

Elektrody spawalnicze

( ilość produktów: 7 )

Elektroda to powlekany metalowy drut, wykonany z materiałów o podobnym składzie do spawanego metalu. Istnieje wiele czynników wpływających na wybór odpowiedniej elektrody do każdego projektu. 

Elektrody SMAW lub elektrody prętowe są topliwe, co oznacza, że stają się częścią spoiny, podczas gdy elektrody TIG są nietopliwe, ponieważ nie topią się i nie stają się częścią spoiny, co wymaga użycia pręta spawalniczego. Elektroda spawalnicza MIG to podawany w sposób ciągły drut nazywany drutem MIG. Wybór elektrody ma kluczowe znaczenie dla łatwości czyszczenia, wytrzymałości spoiny, jakości ściegu i minimalizacji rozprysków.  

Elektrody muszą być przechowywane w miejscu wolnym od wilgoci i ostrożnie wyjmowane z każdego opakowania (postępuj zgodnie ze wskazówkami, aby uniknąć uszkodzeń). Kiedy stopiony metal jest wystawiony na działanie powietrza, absorbuje tlen i azot i staje się kruchy lub w inny sposób niekorzystnie na niego wpływa. Do ochrony stopionego lub zestalającego się metalu spoiny przed atmosferą potrzebna jest osłona żużla. Osłonę tę można uzyskać z powłoki elektrody. 

Skład powłoki elektrody spawalniczej decyduje o jej użyteczności, a także o składzie stopiwa i specyfikacji elektrody. Formuła powłok elektrod spawalniczych opiera się na dobrze ugruntowanych zasadach metalurgii, chemii i fizyki. Powłoka zabezpiecza metal przed uszkodzeniem, stabilizuje łuk, a także poprawia spoinę w inny sposób np.: 

  • gładka powierzchnia spoiny z równymi krawędziami, 

  • minimalne rozpryski przylegające do spoiny, 

  • stabilny łuk spawalniczy, 

  • kontrola penetracji, mocna, twarda powłoka, 

  • łatwiejsze usuwanie żużla, 

  • poprawiona szybkość osadzania. 

Elektrody z łukiem metalowym można pogrupować i sklasyfikować jako elektrody gołe lub z cienką powłoką oraz elektrody z łukiem ekranowanym, lub elektrody z grubą powłoką. Elektroda otulona to najpopularniejszy rodzaj spoiwa używanego do spawania łukowego. Skład otuliny elektrody determinuje użyteczność elektrody, skład stopiwa oraz specyfikację elektrody. 

Rodzaj użytej elektrody zależy od specyficznych właściwości wymaganych dla napawanej spoiny. Obejmują one odporność na korozję, ciągliwość, wysoką wytrzymałość na rozciąganie, rodzaj spawanego metalu nieszlachetnego, położenie spoiny (płaska, pozioma, pionowa lub górna), oraz rodzaju prądu i wymaganej biegunowości. Popularna elektroda spawalnicza (E6010) używana jest do ogólnego zastosowania, konstrukcji, spawania rur i budowy statków. 

W naszej ofercie dostępne są elektrody spawalnicze o różnych wymiarach, w opakowaniach 2,5 lub 5 kg. Są przeznaczone do spawania elementów ze stali niskowęglowych. 

pixel