Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę zakupową

Dynamometryczne

( ilość produktów: 22 )

Klucz dynamometryczny jest urządzeniem, który służy głównie do dokręcania i odkręcania połączeń z precyzyjnie określoną siłą. Przyrząd ten opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu odpowiedniego momentu, dzięki czemu śruba bądź nakrętka jest wkręcana z mocą zaleconą przez producenta. Należyte funkcjonowanie klucza dynamometrycznego jest uzależnione od jego konstrukcji i praw fizyki. Posiada on sprężynę, która podczas dostosowywania siły wkręcania napina się w określony sposób. To właśnie ona umożliwia użytkowanie tego klucza w sposób odpowiedni. Ważnym elementem konstrukcyjnym jest również zapadka, która blokuje klucz dynamometryczny w momencie, gdy zostanie osiągnięta maksymalna siła dokręcania wybrana uprzednio przed wykonaniem danego zadania. Praca tego urządzenia jest bardzo dokładana i jest on wykorzystywany w wielu dziedzinach. Najczęściej możemy spotkać się z tymi elementami w motoryzacji, gdzie pomaga dokręcić wszelkie newralgiczne śruby, które poprzez za duży moment obrotowy mogą ulec zniszczeniu bądź uszkodzeniu. Przydaje się również w budownictwie, w halach produkcyjnych, a także w warsztatach i serwisach. Przeznaczenie jest szerokie i popularność klucza dynamometrycznego jest znana na całym świecie.

Możemy wyróżnić różne klucze dynamometryczne, między innymi takie jak:

  • klucz dynamometryczny wychylny
  • klucz dynamometryczny mechaniczny
  • klucz dynamometryczny wskazówkowy
  • klucz dynamometryczny wyzwalany
  • klucz dynamometryczny sprzęgłowy
  • klucz dynamometryczny elektroniczny

Powyższe zestawienie obrazuje, jakie klucze dynamometryczne możemy spotkać. Poszczególne produkty różnią się między sobą zakresem momentu, a także indywidualnymi funkcjami, które są przypisane do danego urządzenia. Dokładne parametry pomogą w odpowiednim doborze przyrządu.

Wybór klucza dynamometrycznego będzie uzależniony od wykonywanej pracy. Gdy nie potrzebujesz bardzo dokładnych sił, to warto rozejrzeć się za kluczami łamanymi z klikiem, wyzwalanymi bądź sprzęgłowymi. Natomiast w innym przypadku, gdzie posiadamy szeroką gamę zaleceń producenckich musimy zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt i w tym wypadku potrzebny będzie klucz dynamometryczny wskazówkowy bądź elektroniczny. Cieszą się one dużą popularnością we wszystkich zakładach. Jak zostało wspomniane wcześniej nie sprawdzają się one tylko i wyłącznie w branży motoryzacyjnej. Ich funkcjonalność przekłada się na wiele dziedzin, które obecnie korzystają z kluczy dynamometrycznych. Zastosowanie jest obszerne, co wiąże się ze sprawniejszym wykonywaniem codziennych obowiązków.

pixel