Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę zakupową

Imbusowe

( ilość produktów: 9 )

Klucze imbusowe lub nazwany inaczej kluczem ampulowym to narzędzia niezbędne w każdym domu oraz warsztacie. Najczęściej spotykane są klucze o budowie w kształcie litery T bądź L. Tak zaprojektowany klucz pozwoli nam wykonywać pracę na bardzo ograniczonej przestrzeni, jednocześnie nie tracąc przy tym dużej funkcjonalności. To dzięki tej właśnie budowie, krótsze ramię klucza imbusowego umożliwia nam dokręcanie lub wykręcania wkrętów śrubowych w niedostępnych dla innych narzędzi miejscach. Dłuższe ramie klucza służy do utrzymywania optymalnego momentu obrotowego procesu dokręcania śruby. Taka ergonomiczna budowa klucza sprawia, iż nawet mocno dokręcone śruby nie sprawiają nam trudności i nie ma potrzeby wykorzystywania dużej siły do tej operacji.

Klucze imbusowe charakteryzują się różnymi rozmiarami. Zgodnie z najpopularniejszą, obowiązującą u nas europejską normą ISO 2936:2001, klucze mają wymiary odpowiednio od rozmiaru 7 mm do 22 mm, każdy 1 mm, a następnie 24 mm, 25 mm, 27 mm, 30 mm, 32 mm, 36 mm, 42 mm i 46 mm.

Powszechnie używany klucz imbusowy ma kształt litery L. Jest on świetny do bardzo precyzyjnych operacji, które nie wymagają od użytkownika dużej siły. Jest to klucz, który możemy wykorzystać dwustronnie, w związku z powyższym oba ramiona możemy wykorzystywać w zależności od tego, czy potrzebujemy więcej przestrzeni, czy użycie większego momentu obrotowego. Klucz imbusowy rodzaju T posiada dwa ramiona, które są doskonałe dla prac wymagających więcej uwagi i siły, takich jak odkręcanie bardzo zardzewiałych elementów. Dodatkowo mało popularny lecz równie funkcjonalny jest klucz z kulką. Tego typu imbus jest zakończony kulką. Pozwala to na jeszcze większą swobodę podczas operacji wykonywanych w bardzo niedostępnych miejscach, gdzie jest minimum miejsca na potencjalny manewr kluczem.

Zastosowanie kluczy imbusowych jest uniwersalne. Jest to idealne rozwiązanie do pracy z małymi elementami, gdzie najważniejsza jest precyzja. Ważna jest różnorodność rozmiarów kluczów imbusowych. Pozwala to na pracę z elementami o szerokim spektrum rozmiarów.

Klucz imbusowy powinien być podstawowym ekwipunkiem każdego rowerzysty. Każdy rower posiada śruby o sześciokątnych otworach, w związku z czym klucz idealnie nada się do zmniejszenia wysokości siodełka, regulacji hamulca lub przerzutki, a także wyregulowania kierownicy. Częstym wykorzystywaniem kluczy imbusowych jest też regulacja położenia gryfu w gitarze. Ma to fundamentalny wpływ na jakość dźwięku instrumentu.

Klucz imbusowy posiada wiele zastosowań, zarówno podczas skręcania mebli, jak i drobnych napraw łazienkowych i kuchennych. Doskonale sprawdza się zarówno w domu, warsztacie, jak i w podróży.

pixel