Wiertła do metalu
( ilość produktów: 34 )Wiertła do metalu przeznaczone są do pracy z materiałami o szczególnej twardości, np. ze stalą, utwardzonymi tworzywami sztucznymi oraz z żeliwem. Tego rodzaju wiertła zazwyczaj produkowane są ze stali szybkotnącej HSS (ang. high speed steel), która swą nazwę zawdzięcza wyjątkowej twardości pozwalającej na obróbkę nawet najbardziej opornych i wymagających materiałów. Wiertła do metalu mają szerokie zastosowanie - wykorzystuje się je do wykonywania otworów przelotowych, otworów na określoną głębokość, otworów pod gwinty itp. Charakterystyczną cechą wierteł służących do pracy z metalami jest końcówka występująca w postaci ściętego stożka.
Wiertła do metalu dzieli się ze względu na różne parametry. Biorąc pod uwagę sposób wykonania, wyróżniamy wiertła:
- jednolite- produkowane z jednego kawałka stali
- łączone- powstają poprzez zgrzanie dwóch kawałków metali
- składane - posiadają wymienne płytki.
Wiertła do metalu są podzielone również ze względu na sposób wykonania, w tym przypadku wyróżniamy wiertła frezowane, walcowane oraz szlifowane. Istnieje również podział wierteł w zależności od surowca, który posłużył do ich wyprodukowania - do najczęściej wykorzystywanych należą solidne wiertła ze stali HSS, tytanowe, stożkowe, diamentowe oraz kobaltowe. W przypadku pracy z wyjątkowo twardymi tworzywami, znakomicie sprawdzają się wiertła do metalu z hartowanej stali HSS, która została dodatkowo wzmocniona w celu osiągnięcia lepszych parametrów oraz wyższego poziomu twardości.
Ponieważ różnego rodzaju wiertła do metalu mogą znacząco różnić się od siebie, warto wiedzieć, jak we właściwy sposób dobrać wiertło do określonych wymagań. W przypadku kiedy potrzebujemy osprzętu do domowego użytku i zamierzamy wykorzystywać go tylko od czasu do czasu, w zupełności wystarczą w tym celu wiertła walcowane. Jeśli wiertła mają służyć do celów profesjonalnych, polecane jest stosowanie szlifowanych wierteł do metalu. Istotnym czynnikiem podczas wyboru jest także kąt wierzchołkowy, który dobiera się w zależności od materiału, z którym zamierzamy pracować. Oczywiście nie możemy również zapominać o tym, aby zwrócić uwagę na rodzaj mocowania, który musi być zgodny z mocowaniem urządzenia, z którego zamierzamy korzystać!
Warto również pamiętać, że samodzielne ostrzenie wiertła do metalu może doprowadzić do utraty jego oryginalnego kształtu, a tym samym obniżenia skuteczności. Aby zachować idealne parametry tnące, zalecane jest korzystanie ze specjalistycznego sprzętu do ostrzenia, który pozwoli zachować oryginalny kształt wiertła.