Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę zakupową

Śrubokręty, wkrętaki

( ilość produktów: 43 )

Śrubokręty lub wkrętaki to podstawowe narzędzia ręczne. Głównym zadaniem tych narzędzi jest dokręcanie śrub i wkrętów, co pozwala zespolić ze sobą dwa różne elementy. Bez wątpliwości należy on do podstawowego wyposażenia każdego mieszkania i znajdzie zastosowanie w wielu sytuacjach.

Podstawowy śrubokręt składa się z grotu, czyli metalowego pręta ściętego na jednym końcu w specyficzny sposób, pozwalający dopasować się do śruby oraz uchwytu (rękojeści) umożliwiającym obracanie wkrętaka. W większości przypadków do produkcji wkrętaków używa się stalowego pręta, chociaż można spotkać wkrętaki wykonane z mosiądzu lub twardego tworzywa sztucznego.

Możemy wyróżnić około 14 rodzajów śrubokrętów, które dopasowują się do nacięć obecnych na śrubach. Do najpopularniejszych typów należy zaliczyć śrubokręty płaskie, Pozidriv, Phillips (tzw. krzyżaki) oraz Torx (tzw. gwiazdki). Każdy z nich wykorzystywany jest do czegoś innego, na przykład wkrętaki Torx najszerzej wykorzystywane będą w elektronice oraz mechanice samochodowej, a wkrętaki Pozidriv najczęściej przydadzą się przy wykonywaniu prac stolarskich lub skręcaniu mebli.

Zazwyczaj najlepszym wyborem są zestawy śrubokrętów powszechnego użytku, które sprawdzą się w wielu różnych zastosowaniach. Jednakże, do prac elektrycznych, konieczne będą specjalistyczne wkrętaki izolowane, zapewniające bezpieczeństwo przy pracy z prądem.
Innym rodzajem specjalistycznych śrubokrętów są wkrętaki udarowe, przekładające energię kinetyczną pochodzącą z uderzenia młotkiem w ruch obrotowy śruby. Idealnie sprawdzają się do okręcenia śrub, których nie można usunąć w tradycyjny sposób.

Cechą, która bardzo ułatwia pracę z wykorzystaniem śrubokrętów, jest zastosowanie końcówki z magnesem, która dodatkowo stabilizuje śrubę podczas wkręcania oraz ułatwia manipulację śrubą. Jest to ważna cecha znacząco poprawiająca komfort pracy, na którą warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup śrubokrętów.

Wyborem, który sprawdzi się w większości gospodarstw domowych oraz w niewielkich pracowniach, jest zestaw śrubokrętów, składający się z kilku rodzajów wkrętaków oraz wymiennych końcówek. Zakup zestawu to wygodne oraz najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, gdyż otrzymujemy dużą ilość wkrętaków, które można wykorzystać w każdej potencjalnej naprawie lub majsterkowaniu. Umożliwia to idealne dostosowanie śrubokrętu do rodzaju pracy oraz typu śruby. Jest to niezwykle ważne, ponieważ stosowanie nieodpowiedniego wkrętaka może prowadzić do uszkodzenia śruby lub całej konstrukcji.

pixel