Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę zakupową

Przetwornice napięcia

( ilość produktów: 98 )

Przetwornica napięcia jest urządzeniem służącym, najprościej rzecz ujmując, do zamiany napięcia prądu stałego na napięcie prądu zmiennego. Przyrząd ten wykorzystywany jest głównie w samochodzie, gdzie po podłączeniu przetwornicy do gniazdka zapalniczki lub bezpośrednio do akumulatora, napięcie 12V/24V jest konwertowane na napięcie prądu zmiennego równego 230V. O jakości przetwornicy świadczy ilość energii utraconej w trakcie procesu, gorszej jakości urządzenia marnują sporą część energii, tym samym rośnie koszt ich użytkowania. W przypadku przetwornic napięcia warto postawić na wysoką jakość i zainwestować w sprzęt, który będzie służył lepiej.

Przetwornice dzielimy ze względu na sinus napięcia. Wyróżniane są dwa rodzaje przetwornic. Pierwszy z nich to przetwornica napięcia z czystym (pełnym) sinusem. W przypadku tego typu urządzeń mamy do czynienia z wykresem parabolicznym. Przetwornice tego typu dedykowane są do urządzeń wymagających ciągłego zasilania i wykorzystujących silnik indukcyjny, na przykład lodówki, pompy lub klimatyzatory. Przetwornica napięcia z czystym sinusem nadaje się tak naprawdę do wszystkich typów urządzeń działających na prąd zmienny, tworzy bowiem prąd identyczny z prądem w gnieździe 230V.

Drugim typem przetwornic, dzielonych ze względu na sinus napięcia, jest przetwornica napięcia ze zmodyfikowanym sinusem - tutaj pojawia się wykres schodkowy. Przetwornice tego typu cechują się niższą ceną i przeznaczone są do mniej wymagających urządzeń, jak na przykład laptop, żarówki energooszczędne czy elektronarzędzia i inne akcesoria z silnikiem komutatorowym. Sprawdzą się też dobrze w przypadków telewizorów, aczkolwiek niektóre modele mogą mieć problem z zakłóceniami w obrazie i dźwięku.

Interesującą opcją są przetwornice awaryjne UPS, stanowiące połączenie akumulatora, przetwornicy oraz automatycznego przełącznika AC. Urządzenia te pozwalają zasilić sprzęt działający na prąd zmienny, w przypadku awarii zasilania lub trudnych warunków terenowych. Często stosowane w przypadku pompy czy pieca CO, lecz nadają się także na awaryjny zasilacz bramy albo systemu solarnego.

Kolejnymi urządzeniami, łączącymi cechy różnych sprzętów, są przetwornice napięcia solarne. W jednej obudowie zawarte są: automatyczny regulator sieci AVR, 10A prostownik solarny oraz przetwornica z czystym sinusem. Urządzenia te dobrze reagują na przeciążenia, dzięki czemu świetnie sprawdzą się przy rozruchu pomp, kompresorów czy silników. Przetwornica tego typu może działać również w trybie UPS, zapewniając ciągłą i skuteczną pracę pomp, podajników czy dmuchaw.

pixel