Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę zakupową

Piły łańcuchowe

( ilość produktów: 22 )

Piła łańcuchowa - a właściwie pilarka łańcuchowa, jest przenośnym urządzeniem, wykorzystywanym przede wszystkim do pozyskiwania drewna. Stosuje się ją zarówno w działaniu na skalę przemysłową, jak i indywidualną. Piła łańcuchowa wykorzystywana jest także podczas obróbki drewna i wielu innych, pokrewnych czynności. Można się również spotkać z zastosowaniem jej przy pielęgnacji drzew lub w ratownictwie.

Dwoma podstawowymi elementami konstrukcji piły łańcuchowej są: łańcuch tnący oraz jednostka napędowa. Łańcuch porusza się po niezmiennym torze, dzięki prowadnicy. Z kolei jednostkę napędową piły łańcuchowej stanowi silnik spalinowy lub elektryczny - w zależności od konkretnego rodzaju piły.

Jeśli chodzi o silniki spalinowe, dawniej najczęściej stosowane były tak zwane silniki dwusuwowe, posiadające układ smarowania oddzielony od paliwa. Obecnie jednak, w nowoczesnych modelach pił łańcuchowych, wykorzystuje się silniki czterosuwowe, które smarowane są przez olej zawarty w mieszance paliwowo-powietrznej. Silniki spalinowe charakteryzują się przede wszystkim dużą mocą - przez co znajdują również zastosowanie na przykład przy przecinaniu betonu (oczywiście po odpowiednim wzmocnieniu konstrukcji i dostosowaniu łańcucha)

Z kolei silniki elektryczne - czyli akumulatory, charakteryzuje nieco mniejsza moc, przez co piły łańcuchowe, które je wykorzystują, przeznaczone są raczej do lżejszych prac. Przykładem może być tutaj bardziej dokładna obróbka drewna, gdzie duża moc nie dość, że nie jest niezbędna - nawet nie jest zalecana. Elektryczne piły łańcuchowe są najczęściej używane podczas rzeźbienia w drewnie lub prac stolarskich.

Warto pamiętać, że chcąc zapewnić swojej pile łańcuchowej jak najdłuższy żywot, należy odpowiednio o nią dbać. Absolutną podstawą jest regularne ostrzenie łańcucha - zwłaszcza w okresie, gdy częściej używamy piły. Kolejną bardzo ważną kwestią jest utrzymanie piły w czystości - po każdym użyciu starajmy się jak najdokładniej usuwać trociny i pył, który osadza się na obudowie. Gdy piła łańcuchowa nie jest czyszczona przez dłuższy czas, może prowadzić to do awarii silnika, a w skrajnych przypadkach nawet całej konstrukcji. Jeśli chcemy jeszcze bardziej przedłużyć okres użytkowania piły, powinniśmy również od czasu do czasu zdjąć obudowę i wyczyścić ją dokładnie od zewnątrz. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że mechanizm odpowiedzialny za napędzanie łańcucha nie ulegnie awarii w trakcie pracy, a my będziemy mogli zachować ciągłość pracy bez zbędnych przerw.

pixel