Jesteś na: Strona główna Narzędzia i sprzęt warsztatowy Zestawy do hamulców

Zestawy do hamulców to komplety narzędzi potrzebnych do samodzielnego serwisu układu hamulcowego w samochodzie. Pozwalają one na skuteczną oraz szybką wymianę klocków oraz tarcz. Zestawy do odpowietrzania hamulców przydadzą się w przypadku rozszczelnienia układu hamulcowego. Za ich pomocą usuniemy powietrze z układu hydraulicznego, co zwiększy skuteczność hamowania. Istnieją też zestawy przeznaczone do zarabiania końcówek hydraulicznych, które pozwolą na dorobienie przewodu hamulcowego.

Podczas eksploatacji samochodu klocki naturalnie się zużywają (zmniejszając swoją grubość), co powoduje, że tłoczek hamulcowy wysuwa się z zacisku coraz bardziej. Oznacza to, że nie ma możliwości zamontowania nowego, grubszego klocka. W tej sytuacji wymagane jest cofnięcie tłoczka hamulcowego do jego pozycji początkowej. Pomoże nam w tym klucz do cofania tłoczków. Jest to rodzaj małej prasy o napędzie śrubowym, której jedna - ruchoma - część opiera się na tłoczku, a druga mocowana jest na nieruchomym zacisku. Za pomocą dołączonej rączki lub klucza nasadowego wykonuje się obrót przyrządu, który wywiera nacisk na tłok, powodując jego cofnięcie. Warto również zwrócić uwagę na zestaw do wyciskania tłoczków. Zawiera on klucz do cofania tłoczków wraz z kompletem adapterów, które pasują do tłoków hamulcowych najpopularniejszych marek samochodów. Dzięki idealnemu spasowaniu przyrządu oraz tłoczka można uniknąć ryzyka jego zakleszczenia się w cylindrze zacisku hamulcowego.

W przypadku, kiedy dochodzi do rozszczelnienia hydraulicznego układu hamulcowego, płyn miesza się z powietrzem, co negatywnie wpływa na skuteczność działania hamulców. Wymagane jest jego odpowietrzenie, w czym pomoże wspomniany już zestaw do odpowietrzania hamulców. Dzięki niemu cały proces może być przeprowadzony tylko przez jedną osobę, ponieważ nie jest wymagane wciskanie pedała hamulca. Zestaw posiada specjalny pojemnik, w którym wytwarzane jest podciśnienie. Końcówkę pojemnika podłącza się do zaworu odpowietrzającego układ hamulcowy samochodu, co powoduje wyssanie płynu hydraulicznego zmieszanego z powietrzem. Do zestawu dołączone są dodatkowe adaptery, które umożliwiają podłączenie zestawu do najpopularniejszych marek samochodów.

W czasie prac wykonywanych na hydraulicznym układzie hamulcowym może dojść do uszkodzenia jego przewodów. Zestaw do zarabiania przewodów hamulcowych pomoże przy wszelkich operacjach naprawy lub dorabiania nowych linii hydraulicznych. Pozwala on na ręczne rozszerzanie i kielichowanie przewodów oraz rurek wykonanych z miedzi lub aluminium.