Jesteś na: Strona główna Dom i ogród Ogrzewanie Zasilanie Pieca CO

Awaryjne zasilanie pieca CO może sprawić, że nie uszkodzimy instalacji w sytuacji awarii i nagłego braku dostępu do energii elektrycznej. Jaki zasilacz wybrać, aby pasował zarówno do pieca, jak i również do pompy CO? Co sprawdzi się dla naszych potrzeb? 

Piec, który jest załadowany opałem, po zaniku napięcia i ustaniu pracy pomp, może nagrzać wodę, doprowadzając do jej wrzenia. Wrząca woda z kolei sprawia, że tworzy się wysokie ciśnienie w układzie, co w efekcie może prowadzić do rozszczelnienia, a w bardziej skrajnych przypadkach nawet do rozsadzenia instalacji. Niestety tego typu przypadki nieustannie pojawiają się w domach ogrzewanych piecami CO. 

Przed wyborem odpowiedniego zestawu zasilania pieca CO, należy uprzednio sprawdzić i przeanalizować, co będziemy chcieli zasilać i jaka moc będzie najodpowiedniejsza dla naszych urządzeń. Do najczęściej wybieranych należą urządzenia zasilające piece CO przeznaczone do systemów grzewczych na paliwo stałe.  

Jednym z najważniejszych elementówwchodzących w skład ogrzewania, jest pompa centralnego ogrzewania oraz centralna pompa wody użytkowejWspółczesne pompy, są nie tylko nowoczesne, ale również energooszczędne. Można wybierać spośród tych elektronicznych i zwykłych. Pobór mocy w pompach elektronicznych, dostępnych w naszym sklepie internetowymmieści się w przedziale 10-30W i 30-100W (dotyczy klasycznych pomp).  

Pompa elektroniczna najczęściej sama dobiera odpowiednią prędkość obrotową, a przez to kontroluje również zużywaną energię. Zwykła pompa charakteryzuje się przełącznikiem 3-biegowym. Przykładowo najniższy bieg może pobierać 50W, średni 70W, a najwyższy - 90W. Każda pompa posiada naklejkę z informacją o dokładnym poborze mocy na danym biegu. Dlatego też, wybierając zestaw zasilający, warto zorientować się na jakim biegu pracuje pompa oraz jaka jest średnia i maksymalna moc poboru energii. Naturalnie, należy spisać parametry wszystkich pomp, z uwzględnieniem tych, które pracują cyklicznie.  

Wybierając odpowiedni zestaw zasilający, nie można zapomnieć również o sterowniku, którego pobór energii najczęściej wynosi kilka watów, a samo urządzenie może okazać się niezwykle pomocne.