Do wykonywania otworów w różnego rodzaju materiałach towarzyszących różnorodnym pracom konstrukcyjnym służą wiertarki stołowe. Wiertarki stołowe są bardzo popularne zarówno w małych przydomowych warsztatach jak i w większych zakładach produkcyjnych. W odróżnieniu od standardowych wiertarek ręcznych, wiertarki stołowe znacznie zwiększają komfort pracy, istotnie poprawiają precyzję  wykonywania otworów co wynika ze stabilnego położenia wiertła i danego materiału. Wiertarki stołowe pozwalają na wykonywanie precyzyjnych otworów w drewnie, stali, żeliwie, aluminium czy plastiku. Podczas pracy głowica wiertarki pozostaje nieruchoma, z kolei wiertło porusza się w płaszczyźnie pionowej przez co możemy wykonać wyjątkowo precyzyjne otwory.

Wiertarki stołowe składają się z kolumny, głowicy, korpusu dolnego, wrzeciona, osłony przekładni pasowej, silnika napędu, stołu roboczego, blokady głowicy, dźwigni do przesuwu wrzeciona oraz podstawy wiertarki. Zasada działania wiertarek stołowych jest stosunkowo prosta. Sprowadza się zasadniczo do wykonywania ruchów w pozycji pionowej bez możliwości przemieszczania na boki. Umocowanie głowicy wiertarki bez jakichkolwiek luzów zapobiega powstawaniu drgań co prowadzi w konsekwencji do idealnego wykonania otworu. Głowica wiertarki stołowej przesuwa się w pozycji pionowej razem z wrzecionem przemieszczającym się wzdłuż kolumny, na którym ją zamocowano. Niezwykle istotne znaczenie ma dokonanie odpowiedniej regulacji wiertarki stołowej. Regulacja urządzenia polega na ustawieniu przekładni pasowej, która jest odpowiedzialna za liczbę obrotów wiertła. Prędkość wiertła powinna być każdorazowo dostosowana do rodzaju danego materiału.

W ofercie naszego sklepu dostępne są kolumnowe wiertarki stołowe HEIDMANN wyposażone w silnik elektryczny o mocy 1550W.  Urządzenia są napędzane pasem klinowym, który zapewnia pięciostopniową regulację obrotów wiertarek. Średnica obsługiwanych wierteł wynosi od 3 mm do 16 mm, a stół roboczy urządzeń zapewnia regulację wysokości wraz z kątem nachylenia w maksymalnym zakresie do 45 stopni w prawo i lewo. Dzięki czytelnej skali głębokości wiercenia kolumnowa wiertarka stołowa zapewnia wykonywanie niezwykle precyzyjnych otworów, a dodatkowo zastosowana ochrona na wrzeciono zapewnia trwałość i niezawodność działania urządzenia. W zestawie znajduje się także imadło pomocnicze oraz w kluczyk do uchwytu wiertarskiego. Kolumnowe wiertarki stołowe cechuje wysoka prędkość obrotowa w zakresie od 580 do 2650 rpm przy obsługiwaniu pięciu zakresów prędkości wiercenia. Z kolei podziałka wskaźnika głębokości wiercenia mieści się w zakresie od 0 do 5 cm.