Jesteś na: Strona główna Elektronarzędzia Strugi

Strugi elektryczne, nazywane także heblem, to podstawowe narzędzia do obróbki drewna, jakie powinny znaleźć się w warsztacie zarówno profesjonalnego stolarza, jak i początkującego majsterkowicza. Są to urządzenia wielofunkcyjne, których zastosowanie umożliwi obróbkę materiału pod kątem strugania, wręgowania, fazowania czy nawet cięcia. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, na co jednak najbardziej zwrócić uwagę?

Producenci oferują nam strugi jedno-, dwu- oraz czteroostrzowe. Mimo to największym uznaniem stolarzy cieszą się urządzenia z pojedynczym, zamontowanym w bębnie ostrzem. Dzięki mniejszym oporom skrawania maszyna ta zapewnia dobre efekty strugania. Na pochwały zasługuje także jej bezpieczna konstrukcja. Dobrze wyważony wał zredukował ryzyko pojawienia się efektu tzw. "bicia" do zera. Prosta budowa narzędzia znajduje także odbicie w kalibracji ostrza głowicy tnącej, która - zdaniem ekspertów - jest łatwiejsza w obsłudze, niż w przypadku urządzeń wieloostrzowych czy czteroostrzowych. Ponadto takie urządzenie jest tańsze w utrzymaniu i eksploatacji. W przypadku uszkodzeniu ostrza wymieniamy tylko jeden element, zamiast dwóch lub czterech.

Głównym zadaniem struga elektrycznego jest przede wszystkim przygotowanie desek poprzez wygładzenie ich powierzchni. Efekt ten można uzyskać zdzierając z obrabianego przez nas materiału jego bardzo cienką warstwę wierzchnią. Proces ten nazywamy struganiem. Ponadto wiele urządzeń tego typu zapewnia nam możliwość wręgowania, czyli wykonywanie wgłębień wzdłuż krawędzi obrabianego materiału. W niektórych strugach maksymalna głębokość tego zabiegu może wynosić nawet do 12 mm.

Dobrej jakości urządzenie heblarskie powinno posiadać funkcję regulowania głębokości strugania. Najlepiej wybrać urządzenie, które zapewnią nam taką możliwość za pomocą prostych w obsłudze pokręteł z podziałkami. Dzięki nim będziemy mogli precyzyjniej je ustawić. W przypadku, gdy mamy zamiar wykorzystywać strug do wręgowania, należy także pamiętać o tym, by umożliwiało nam ono zastosowanie prowadnicy. Dzięki temu wykonywanie wręg o dowolnej głębokości czy szerokości nie będzie stanowiło dla nas problemu. Niezwykle ważny jest także odpowiednio dobrany przez nas nóż wymienny. W zależności od potrzeb, producenci oferują nam strugi z nożami do zdzierania, wyrównywania oraz gładzenia powierzchni. Ponadto znajdziemy także noże z drapakiem czy kątnikiem prostym lub profilowanym. W zależności od specyfiki wykonywanej przez nas pracy ostrza noży możemy dowolnie wymieniać.