Jesteś na: Strona główna Budownictwo i akcesoria Silniki elektryczne

Silnik elektryczny to coś, co może nam się przydać niezależnie od tego, czy jesteśmy domorosłymi majsterkowiczami czy specjalistami, pracującymi w warsztacie. Współcześnie ciężko nam sobie wyobrazić życia bez dobrodziejstwa prądu elektrycznego. Jest on dosłownie wszędzie - od małych urządzeń, aż po wielkie sprzęty. Dlatego nawet najprostsze czynności domowe będą od nas wymagać prądu. 

Dokonując zakupu silnika elektrycznego, musimy zwracać uwagę na wiele czynników, które będą przekładać się na jakość przyszłego korzystania z niego. Przede wszystkim, warto sobie odpowiedzieć na pytanie, jak mocnego silnika potrzebujemy. W zależności od tego, czy chcemy ożywić nim nieużywaną kosiarkę, wykorzystać jako napęd naszej starej pralki, bądź przy jego pomocy zbudować naszą własną, najprostszą piłę stołową, będzie nam potrzebna różna moc silnika. Wyraża się ją w koniach mechanicznych lub kilowatach. W asortymencie naszego sklepu znaleźć można silniki elektryczne w przedziale od 1,5 kW oraz 2 km do 3 kW i 4 km.

Kolejną kwestią jest to, ilu fazowy ma być nasz silnik elektryczny. W gospodarstwach domowych spotkamy się z napięciem 230 V, czyli jedną fazą. Zatem wszelki sprzęt AGD lub proste urządzenia warsztatowe także powinny być przystosowane do pracy na takim napięciu. Jeśli potrzebujemy wykorzystać silnik do pracy w naszym domu, jedna faza z zupełnością wystarczy. W sytuacji, gdy potrzebujemy mocniejszy i wydajniejszy silnik, wtedy musimy zwrócić naszą uwagę w kierunku jednostki trójfazowej.

Wybierając silnik elektryczny, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego wykonanie. Prawidłowa obudowa powinna przede wszystkim odpowiednio odprowadzać ciepło z wnętrza. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do przegrzania, a następnie spalenia silnika. Ponadto należy zwrócić uwagę, czy osłania ona wszystkie najważniejsze punkty, tj. puszkę z elektryką oraz wentylator. Tylko w taki sposób może być zabezpieczeniem od uszkodzeń mechanicznych, a to bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo użytkownika. Ważne jest także, aby silnik posiadał bezpiecznik, na wypadek przeciążenia. Jest to zabezpieczeniem przed uszkodzeniem całej jednostki.

Modele silników elektrycznych, które dostępne są w naszym sklepie, wyposażono fabrycznie w nowoczesny system dual cappacitor. Jest to technologia, która wykorzystuje dwa kondensatory jednocześnie. Pierwszy, startowy, jest podstawowy przy starcie silnika. Następnie, po osiągnięciu odpowiednich obrotów, odważniki robocze automatycznie rozłączają go, zastępując roboczym. Sprawia to, że silnik nie przegrzewa się, ponieważ całość jest etapowa oraz zautomatyzowana. Ponadto zaletą jest całkowita bezobsługowość.