Jesteś na: Strona główna Fotowoltaika Regulatory solarne

Regulatory solarne są urządzeniami, które zapewniają niezbędne połączenie panelu słonecznego z akumulatorem AGM lub żelowym. Równocześnie dbają o dobrą charakterystykę pracy ładowania. Przez brak regulatora solarnego (bez znaczenia czy są one utworzone w systemie MPPT czy też PWM), każdy panel słoneczny wypełniłby akumulator energią o zbyt wielkim napięciu, jednocześnie doprowadzając go do szkodliwego gazowania. W praktyce oznacza to szybkie zniszczenie akumulatora w przyszłości.  

W naszym sklepie dostępne są regulatory napięcia paneli fotowoltaicznych, które w swoim posiadaniu mają programowalną funkcję czujnika zmierzchowego, co sprawia, że ich możliwości są bardzo szerokie jeśli chodzi o uruchomianie podłączonego odbiornika zaraz po zachodzie słońca na daną liczbę godzin. Co warto zaznaczyć, regulator taki można w przyszłości rozbudować o większą liczbę paneli, co naturalnie pozwoli na pozyskanie większej ilości niezbędnego prądu. Jeśli mowa o metodzie ładowania, regulator solarny wykonuje to za pomocą metody PWM. W wielkim skrócie zwiera napięcie panelu słonecznego do napięcia akumulatora. A oznacza to tyle, że kiedy posiadamy panel z przykładowymi 160W o napięciu 19V i 8,42A oraz akumulator o napięciu 11V to po znaczącym obniżeniu napięcia z 19V do 11V w panelu słonecznym, ograniczymy tym samym moc modułu fotowoltaicznego do 92W.  

Całość regulatora solarnego wyposażona została w czytelny wyświetlacz LCD, z którego można odczytać aktualne napięcie akumulatora, temperaturę otoczenia, czy też napięcie ładowania. Nasz sprzęt pozwala na bardzo dobre zabezpieczenie całego układu przed tzw. prądem "ciemnym", który pobierany jest głównie przez panel słoneczny nawet przy szczątkowym oświetleniu lub jego braku, jeżeli cały panel nie został wyposażony w diodę blokującą. Instalacja każdego z regulatorów jest bardzo prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. 

Korzyści, jakie otrzymujemy dzięki stosowaniu regulatorów solarnych są bardzo satysfakcjonujące i doprowadzają do znacznie dłuższej żywotności akumulatora, a nawet zwiększenia jego pojemności – co także poszerza możliwości efektywniejszego ładowania. Ponadto zmniejszone zostają częstotliwości odłączania się większej liczby urządzeń, co także otwiera możliwość zastosowania o wiele mniejszej baterii, która może minimalizować koszty. Dzięki regulatorom paneli słonecznych uzyskamy też 20 proc. do 30 proc. więcej energii.