Jesteś na: Strona główna Przetwornice napięcia Prostowniki (UPS)

Prostownik UPS to element elektroniczny, który służy do zamiany napięcia przemiennego i może być zmienione na napięcie stałe. Prostowniki UPS wykorzystywane są w zasilaniu urządzeń i maszyn, a także w urządzeniach elektronicznych zasilanych z sieci energetycznej lub napięciem przemiennym. Takimi urządzeniami są przetwornice napięcia sinusPro służące do zasilania urządzeń elektrycznych gdzie wymagane jest napięcie przemienne 230 Volt z instalacji samochodowych czy akumulatorów o stałym napięciu 12 Volt.

Przetwornice napięcia sinusPro mogą być jeszcze wykorzystywane jako awaryjne źródło energii  w urządzeniach, które wymagają ciągłe zasilanie jak piece i pompy centralnego ogrzewania. Również stosowane są z możliwością wyboru priorytetu pracy między zasilaniem awaryjnym, w którym akumulator ładowany jest do pojemności 100 proc., a priorytet solarny pozwala na podłączenie zewnętrznego źródła, który ładuje akumulator jak na przykład panele fotowoltaiczne. 

W tego typu urządzeniach jak przetwornice napięcia w jednej obudowie znajduje się automatyczny regulator napięcia AVR z kolorowym wyświetlaczem, prostownik służący do ładowania akumulatorów, przetwornice czysty Sinus, które kompensują różną moc bierną odbiorników gdzie można łączyć obciążenia indukcyjne, rezystancyjne czy pojemnościowe oraz elastycznie reagujące na przeciążenia takie jak rozruchy pomp, silników i kompresorów.

Takie przetwornice działają też w trybie UPS co zapewnia bezproblemową oraz ciągłą pracę dmuchaw, pomp etc. i podajników. Urządzenie wtedy automatycznie przełącza się po zaniku napięcia sieci  na pracę z akumulatora gdzie po powrocie napięcia 230 Volt ładuje cały akumulator. Przetwornice Sinus różnią się od zwykłych przetwornic AC/DC, ponieważ wytwarzają na wyjściu napięcie przemienne, które ma przebieg sinusoidalny jak w sieci energetycznej, umożliwiający zasilanie urządzeń wyposażonych w silniki elektryczne oraz transformatory takich urządzeń jak sprzęt AGD o małej mocy, elektronarzędzia i pompy. Zwykłe tanie przetwornice nie nadają się do zasilania takich urządzeń, bo mogą spowodować uszkodzenie.

Innymi przetwornicami UPS są przetwornice Power Sinus, które są urządzeniami służącymi głównie jako zasilacz UPS z przebiegiem napięcia Czysty Sinus i są stosowane tam gdzie potrzebne jest stabilne napięcie oraz duży prąd rozruchowy. Zaletą tych przetwornic UPS Power Sinus jest to, że można podłączyć różne akumulatory o napięciu 12 Volt. Dodatkiem do przetwornic UPS Power Sinus jest panel LCD do przetwornic tej serii Power Sinus, który służy jako pilot zdalnego sterowania przetwornicami. Panel posiada wyświetlacz podświetlany LCD, kabel 10 metrowy i pasuję do wszystkich przetwornic z tej serii z gwarancją na 2 lata.