Jesteś na: Strona główna Dom i ogród Pompy Pompy obiegowe, cyrkulacyjne

Pompa obiegowa jest to urządzenie, którego głównym zadaniem jest wywołanie przepływu cieczy w różnego rodzaju instalacjach ogrzewania lub chłodzenia. Utrzymują one stałe ciśnienie i pozwalają na swobodny przepływ między głównym kotłem, a odbiornikami w postaci m.in. grzejników. Ze względu na pracę w trudnych warunkach jest ona zbudowana z materiałów odpornych na czynniki takie jak wysoka temperatura. Dlatego do ich produkcji nierzadko stosuje się stal nierdzewną czy odporne tworzywa sztuczne. 
 

Jak działa pompa obiegowa? 

Sercem urządzenia jest silnik połączony z wirnikiem, który pod wpływem ruchu, odpowiednio zwiększa prędkość przepływu cieczy i jej ciśnienie. Są dwa główne rodzaje pomp, ze względu na ich budowę: 

  • pompy dławnicowe, w których silnik nie ma kontaktu z napędzaną cieczą, 

  • pompy bezdławnicowe, w których silnik jest zanurzony w tłoczonej cieczy. 

 
Zalety stosowania pomp obiegowych 

Główną zaletą zastosowania pompy obiegowej jest swoboda w projektowaniu rozgałęzień instalacji, jej odbiorników i głównego kotła. Warto również mieć na uwadze, że nowoczesne urządzenia mają coraz większą sprawność przy niższym zużyciu energii elektrycznej. Urządzenie potrafi także automatycznie dostosować potrzebną moc do zapotrzebowania. 

Zastosowanie pompy cyrkulacyjnej w instalacji centralnego ogrzewania 

Pompa cyrkulacyjna jest odpowiedzialna za ciągły przepływ podgrzewanej wody do punktów czerpania np. kranów. Jej zastosowanie pozwala uzyskać w krótkim czasie potrzebną ilość cieczy w odpowiedniej temperaturze. Znajdująca się w instalacji woda, dzięki zastosowaniu pompy cyrkulacyjnej, może być cały czas podgrzewana i gotowa do użytku w dowolnym momencie. Jednak takie rozwiązanie wiąże się z podwyższonym zużyciem prądu. 
 
Pompa cyrkulacyjna ma określone wymagania dotyczące tłoczonej cieczy. Nie może być ona zanieczyszczona, a jej pompowanie nie powinno odbywać się na dużej wysokości. 

Jaki wpływ ma pompa cyrkulacyjna na zarządzanie wodą w gospodarstwie domowym? 

Urządzenie ma istotny wpływ na zużycie wody przez użytkowników. Dzięki niej przepływająca w instalacji woda jest w stałej temperaturze gotowa do natychmiastowego użycia. Bez zastosowania pompy, w momencie otworzenia zaworu, zimna woda musiałaby najpierw spłynąć, aby została zastąpiona tą w odpowiedniej temperaturze. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy w istotny sposób przyczynić się do ochrony środowiska.