Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę zakupową

Płaskie, Oczkowe, Płasko-oczkowe

( ilość produktów: 76 )

Klucze płaskie to podstawowe wyposażenie w skrzynce narzędziowej każdej osoby zajmującej się się majsterkowaniem - nie tylko hobbistycznie, ale i zawodowo. Nie powinno zabraknąć ich w żadnym warsztacie, u mechanika czy montera. To również jedno z najbardziej przydatnych narzędzi, które warto wozić w samochodzie. W związku szerokim zastosowaniem kluczy płaskich producenci oferują nam ogromną gamę produktów. Jak więc wybrać odpowiedni klucz? Czy ich konstrukcja ma wpływ na zastosowanie?

Szczególnie docenionymi przez majsterkowiczów narzędziami są także klucze oczkowe. W przeciwieństwie do kluczy płaskich, są zakończone otwartymi szczękami oraz posiadają zamkniętą końcówkę o dwunastokątnym profilu. Dzięki temu ich zastosowanie zwiększa wygodę oraz bezpieczeństwo pracy. Konstrukcja ta wpływa również na stan zachowania śruby. W razie ewentualnego "ześlizgnięcia" się narzędzia, zmniejszamy ryzyko uszkodzenia łebka śruby. O wiele lepiej sprawdzają się one w pracy w miejscach trudnodostępnych. Warto również wspomnieć, że narzędzia te powszechnie uznawane są za wygodniejsze w użyciu, niż ich klasycznie odpowiedniki. Wpływa na to większa powierzchnia styczna, która powstrzymuje narzędzie przed ześlizgiwaniem.

W tej kategorii możemy wyróżnić niezwykle uniwersalne klucze płasko-oczkowe. Narzędzia te są połączeniem kluczy płaskich i oczkowych. Na jednej ze stron znajdować się będzie końcówka szczękowa, a z drugiej - tego samego rozmiaru końcówka oczkowa. Warto wyróżnić także klucze łamane płasko-oczkowe z grzechotką. Zastosowanie kluczy z grzechotką pozwala nam na wyeliminowanie dwóch ruchów w cyklu pracy klucza, co znacznie skraca czas pracy. Użycie kluczy z oczkiem na przegubie umożliwia nam natomiast pracę w trudno dostępnych miejscach. 

Na uwagę zasługują także klucze oczkowe półotwarte, które zostały docenione zwłaszcza przez hydraulików i mechaników. Świetnie nadają się do prac związanych z przewodami hydraulicznymi i pneumatycznymi w samochodach. Ich unikalny kształt umożliwia dokonywanie manewrów w miejscach niedostępnych dla kluczy płaskich i oczkowych. W skrzynce narzędziowej mechanika nie może zabraknąć również kluczy oczkowych odsadzonych ani fajkowych dwustronnych. Narzędzia te doskonale radzą sobie tam, gdzie klasyczne klucze nasadowe zawodzą. Dotyczy to głównie miejsc, w których śruby znajdują się w głęboko osadzonych otworach. W ich przypadku dozwolone jest wydłużenie ramienia dźwigni, służącej do odkręcania lub dokręcania. Zastosowanie takiego mechanizmu pozwala nam też na zwiększenie siły, której chcemy użyć w stosunku do śruby.

pixel