Nasadowe
( ilość produktów: 99 )Klucze nasadowe są rodzajem, w których gniazdo na śrubę (o kształcie sześciokąta lub dwunastokąta) połączone jest z kołnierzem nakrywającym śrubę. Klucz taki może mieć kilka rodzajów konstrukcji. Najprostsze klucze nasadowe to klucze trzpieniowe i fajkowe, gdzie nasadka jest na stałe zintegrowana z elementem za pomocą którego przykładamy siłę niezbędną do odkręcenia lub dokręcenia danej śruby. Klucze trzpieniowe mają kształt litery T lub przypominający wkrętak, klucz fajkowy swoim kształtem przypomina literę J i może posiadać klucz tego samego rozmiaru na obu końcach, co czyni go bardziej uniwersalnym.
Najpopularniejszym jednak rozwiązaniem są klucze nasadowe w postaci pojedynczych nasadek, które poza gniazdem na śrubę, posiadają gniazdo do mocowania pokrętki lub elementów pośrednich (przedłużek, przegubów, redukcji). Gniazdo takie ma kształt kwadratu i wymiary 1/4, 3/8, 1/2, 3/4 lub 1 cala. Zaletą takiego rozwiązanie jest duża kompaktowość - pełen zestaw nasadek zajmuje niewiele miejsca, a do każdego z nich potrzebujemy tylko jednej pokrętki. Dzięki wspomnianym już elementom pośrednim klucze takie można też stosować w bardzo wielu konfiguracjach, czyniąc je niezwykle uniwersalnymi. Przedłużki pozwalają na odpowiednie przyłożenie siły w miejscach umieszczonych nawet w wąskich przestrzeniach, przeguby w trudno dostępnych miejscach, a redukcje na stosowanie kluczy z mniejszymi gniazdami na większych pokrętkach.
Pokrętki mogą mieć formę stałą, wówczas przypominają uchwyty kluczy trzpieniowych lub fajkowych, lub być w formie "grzechotki". Grzechotka jest to pokrętka w której trzpień do mocowania klucza umieszczony jest na osi, która połączona jest z zapadką. Zapadka powoduje, że w zależności od ustawienia dźwigienki, śrubą można obracać tylko w jednym kierunku (w lewo lub prawo), a w kierunku przeciwnym przeskakuje ona wywołując charakterystyczne "grzechotanie", od którego wzięła się nazwa grzechotka. Pozwala to na dokręcanie lub odkręcanie śruby w sposób ciągły nawet w miejscach, w których nie możemy dokonać pełnego obrotu ze względu na ograniczenie przestrzeni. Oszczędza to czas potrzebny na nałożenie klucza na łeb śruby lub nakrętkę po każdym obrocie.
Specyficznym rodzajem kluczy nasadowych są klucze służące jako gniazda kluczy ampułowych, zbudowane są zwykle podobnie do kluczy do śrub, posiadają jednak wewnątrz niewielką zapadkę sprężynowa mającą za zadanie utrzymanie bitu klucza ampułowego wewnątrz. Wówczas potrzebny jest tylko jeden tego typu klucz do zestawu kluczy ampułowych. Istnieją także klucze w których bit osadzony jest na stałe, wówczas posługujemy się nimi dokładnie tak samo jak w przypadku kluczy nasadowych do obsługi śrub tradycyjnych.
Klucze nasadowe każdego typu można zakupić w gotowych zestawach, w których skład zwykle wchodzi pełen zakres wymiarów popularnych śrub. Oczywiście w zależności od tego jaką wielkość gniazda nasadowego wybierzemy tym zakres ten będzie przesunięty w górę. Najpopularniejsze zestawy 1/4 cala zawierają klucze od 5 do 13 mm, 1/2 calowe od 8 do 32 mm, a 3/4 cala od 19 do 50 mm. Zestawy takie mogą być wyposażone w grzechotkę, podstawowe przedłużki czy przeguby, mogą też zawierać wyłącznie komplet kluczy. Każdy z tych elementów można także zakupić osobno, co pozwala na dostosowanie posiadanych narzędzi do konkretnych potrzeb każdego użytkownika.