Klucze udarowe, to narzędzia elektryczne, których konstrukcja pozwala na wkręcanie bądź wykręcanie śrub w wybrane przez nas miejsce. Klucze udarowe możemy podzielić na następujące kategorie:

  • elektryczne klucze udarowe - są częstym wyposażeniem w domach, ponieważ służą do wykonywania drobnych prac naprawczych czy monterskich w domu, które nie wymagają profesjonalnego sprzętu. Do zalet tego urządzenia należy to, że w jego wnętrzu są zawarte niezbędne komponenty takie jak sprężarka czy silnik, więc nie wymaga to dodatkowych zakupów pojedynczych części.
  • pneumatyczne klucze udarowe - są to narzędzia skierowane głównie do osób, które będą używały ich profesjonalnie. Wyróżniają się bowiem znacznie większą siłą obrotową - sprężone w nich powietrze produkuje więcej energii dla poszczególnych komponentów, przez co klucze działają sprawnie i szybko. Dodatkowo urządzenie jest gotowe do działania w każdej chwili, bez względu na dostęp do zasilacza energii. Pneumatyczne klucze udarowe są również lekkie i odporne na uszkodzenia mechaniczne, powstające podczas pracy.
  • akumulatorowe klucze udarowe - najczęściej ten rodzaj kluczy udarowych jest wykorzystywany w warsztatach mechanicznych czy samochodowych, ponieważ dzięki jego komponentom możliwe jest odkręcanie śrub z urządzeń, które posiadają trwałe zabezpieczenia. Występują one w dwóch różnych wariantach: 1/2 oraz 1/4 `` przez co możemy dostosować je do potrzeb określonego zakładu.

Klucze te są zaprojektowane do ręcznego działania, mającego na celu wkręcanie i wykręcanie śrubek za pomocą specjalnego systemu komponentów, zwanych wałkami, które współpracują ze sobą, doprowadzając do wytworzenia tzw. momentu skrętnego, produkującego siłę sprężystości klucza. Tego rodzaju urządzenia są poręczne i intuicyjne w obsłudze, dzięki temu możemy je zawsze za sobą zabrać lub trzymać je w swojej podręcznej skrzynce na narzędzia. Natomiast za sprawą swoich właściwości urządzenia te znacznie ułatwiają prace takie, jak np. montowanie czy rozmontowywanie mebli, składanie różnego rodzaju elementów w całość, kiedy potrzebna jest precyzja oraz odpowiednia siła urządzenia. Warto zwrócić także uwagę na to, aby urządzenie było dostosowane do naszych potrzeb - jeśli zajmujemy się profesjonalnie np. składaniem mebli, to warto zainwestować w pneumatyczne klucze udarowe, z kolei jeśli potrzebujemy czegoś do drobnych prac domowych, to elektryczne klucze udarowe powinny nas w pełni satysfakcjonować i stanowić odpowiedź na czekające w domowym zaciszu wyzwania.