Jesteś na: Strona główna Dom i ogród Pielęgnacja ogrodu Kosy spalinowe

Kosa spalinowa (zwana także mechaniczną kosą spalinową lub podkaszarką) jest zasilanym narzędziem ogrodowym bądź rolniczo-gospodardczym, używanym do przystrzygania chwastów, małych drzewek i innych niechcianych roślin liściastych, do których dostęp za pomocą tradycyjnych kosiarek albo kosiarek rotacyjnych jest ograniczony. Do maszyny mogą być przytwierdzone różnorodne ostra czy też głowice przycinające, co sprawia, że kosa spalinowa może mieć wiele zastosowań do różnych celów i typów roślinności.

Składa się ona z elementu napędzającego tj. silnika, który znajduje się blisko ciała użytkownika, dyszy przez którą energia jest przenoszona oraz obrotowej głowicy tnącej, umiejscowionej na przeciwległym do silnika końcu narzędzia.

Zamiast silnika spalinowego, jednostką, która dostarcza energii może być też silnik elektryczny. Mowa wtedy o kosie elektrycznej. Silnik elektryczny może być bezprzewodowo zasilany akumulatorami bądź podłączony do zasilania sieciowego za pomocą przewodu zasilającego. W przypadku kosy spalinowej, jej silnik może być dwu lub czterosuwowy, co stanowi podstawę kiedy pożądana jest większa moc kosy.

Istnieją trzy typy podłużnych dysz do kosy spalinowej. Podstawowe jednostki dla konsumentów, mają dyszę zakrzywioną, podobną do tych, używanych w zwykłych trymerach żyłkowych. Bardziej profesjonalne maszyny używają dysz prostych ze skrzynią biegów na głowicy tnącej. Modele "topowe" używają, prostej, rozszczepianej dyszy z przerwą wzdłuż niej, która pozwala na odczepienie głowicy tnącej w celu zastąpienia jej innymi akcesoriami, takimi jak sekatory, spulchniacze, brzeszczoty czy nożyce do żywopłotu.

Uchwyty różnią się w zależności od wagi i rozmiarów elementów maszyny. W większych i mocniejszych kosach stosowane są uchwyty podobne do kierownicy roweru, rozmieszczone po obu stronach dyszy podczas, gdy jednostki mniejsze zawierają zamontowany na dyszy uchwyt w kształcie litery "D". Cięższe kosy zwykle wymagają uprzęży dla bezpieczeństwa i zmniejszenia wysiłku użytkownika. Dysza wymagająca paska ma wiele miejsc jego przypięcia w celu odpowiedniego zbalansowania całej maszyny.

Głowica tnąca zawiera okrągłe ostrza (ząb lub drapak), noże do krzaków, ostrza do trawy, itp. Wiele kos pozwala dopasować głowice, łącznie z nierównymi kanałami, nieruchomymi głowicami żyłkowymi, takimi jak te, używane w podkaszarkach żyłkowych oraz zmodyfikowanymi ostrzami, jak bobrze ostrze, które z wyglądu przypomina piłę. Deflektory są umieszczone po stronie tnącej, by zapobiec zranieniu operatora kosy przez odłamki wyrzucane przez głowicę.

Do koszenia pni zbyt grubych na żyłkę, choć nie wymagających użycia ostrz, można użyć plastikowych bądź metalowych cepów. Używanie i posiadanie głowic cepowych jest jednak zakazane przez UE po tym, jak w Wielkiej Brytanii ogniwo cepa wyrzucone przez głowicę zabiło przechodnia.