Honownice służą do obrabiania końcowego powierzchni wymagającej precyzyjnego wykończenia, na przykład wykonania otworówHonownice znajdują zastosowanie, chociażby w cylindrach silników spalinowych, gdzie struktura powierzchni różni się od standardowej i samo szlifowanie nie gwarantuje odpowiedniego stopnia wygładzenia. Dogładzanie długoskokowe może być stosowane także w przypadku zewnętrznych powierzchni stożkowych lub walcowych, a także uzębień i płaszczyzn. Dzięki wykonaniu honowania, możliwe jest osiągnięcie wysokiego stopnia dokładności wymiarowej i oczekiwanej klasy chropowatości. 

Każda honownica złożona jest z szeregu niezbędnych do jej prawidłowego działania elementów. W jej skład wchodzi korpus, wrzeciona, układ napędowy i zamocowane do niego narzędzie przegubowe. Narzędzie do honowania to głowica z trzema, czterema, a niekiedy nawet dwunastoma kamieniami na obwodzie. Podczas honowania głowica przegubowa z wrzecionem obrabiarki wykonuje ruch obrotowy i posuwisto-zwrotny. Połączenie tych ruchów sprawia, że każde z ziaren osełki tworzy spiralę. Honownicami najbardziej popularnymi są te z ręcznym posuwem. W ich przypadku najlepsze rezultaty daje obróbka skrawaniem ze zmianami prędkości, jakie ma posuw.  

Urządzenia takie jak honownica, ze względu na swoją budowę i specyfikację, można zastosować w wielu gałęziach przemysłu, chociażby takich jak: motoryzacyjny, metalurgiczny i narzędziowy. Swoją funkcję honownica doskonale spełnia także w przemyśle lotniczym. Honownica do długich otworów służy m.in. do wykańczania cylindrów podwozia samolotu, ale także do regeneracyjnego honowania cylindrów siłowników hydraulicznych. 

Wyposażenie honownic w specjalną funkcję automatycznej korekty błędów kształtu wnęki sprawia, że zwiększeniu ulega nie tylko powtarzalność jej wyników - zwiększa się też dokładność honowania, a obsługa honownicy staje się prostsza. Niezależnie i bezstopniowo regulowane prędkości obrotowe skoku, a także wrzeciona, dają możliwość osiągnięcia dowolnego kąta zarysowania.  

W tej kategorii dostępne są honownica do cylindrów oraz kamienie do honownicyHonownice, które można zakupić w naszym sklepie, wyposażone są w elastyczne wałki, dzięki którym ma miejsce prawidłowe osadzenie. Dzięki naciskowi, który podlega regulacji, siła z jaką kamienie dociskane są do gładzi cylindra może być sterowana, co zapewnia jeszcze większą precyzję. W zestawach do honowania znajdują się trzy kamienie szlifierskie, które można regularnie wymieniać.