Jesteś na: Strona główna Dom i ogród Nawadnianie ogrodu

Ogrody to wyjątkowe przestrzenie, które upiększają domową posesję - w szczególności, jeśli znajdują się w nich różne rodzaje kwiatów, krzewów i drzew. Także trawnik, zwłaszcza w okresie letnim, gdy temperatury są wysokie, a opady znikome, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wielu właścicieli gospodarstw domowych i działek poszukuje sposobów, które pozwolą na odpowiednie nawodnienie tego rodzaju powierzchni. Istotne są przede wszystkim wydajność oraz skuteczność. Nowoczesne systemy nawadniania ogrodu pozwalają na stworzenie instalacji, która sprawdza się w stu procentach. 

Podstawowych elementem okażą się oczywiście węże wykonane z PCV. Jest to materiał wytrzymały, odporny na działanie warunków atmosferycznych, gruby i twardy. Sprawdza się zarówno w ogrodach, jak również niewielkich szklarniach. Stosowany jest do podłączenia zraszaczy, ale również samodzielnego nawodnienia. Dodatkowo jest łatwy w obróbce, dlatego może być pocięty wedle zapotrzebowania, np. na przewody zraszające.  

Drugim, istotnym elementem będą zraszacze montowane w gruncie. Strategiczną kwestię stanowi ich rozmieszczenie. Odpowiedni dystans pomiędzy poszczególnymi elementami zapewnia równomierne zroszenie całej powierzchni ogrodu czy trawnika. Nowoczesne urządzenia posiadają regulację siły strumienia, co również pozwala na lepsze dopasowanie intensywności zraszania do aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Co ważne, instalacje te mogą być także wykorzystywane na tarasach, balkonach, czy patio. Stanowią produkty uniwersalne i wysokiej jakości, odporne na działanie promieni UV.  

Dla osób, które poszukują kompletnej instalacji dostępne są zestawy do nawadniania ogrodu. Posiadają wszelkie niezbędne podzespoły, które pozwalają na stworzenie systemu nawadniającego. W przypadku zapotrzebowania na większą liczbę elementów, jak dysze nawadniające, możliwe jest ich dokupienie. Zaletą zestawów jej ich wyposażenie w zaślepki i złącza, a także emiter przeznaczony do stworzenia automatycznego systemu nawadniania. Dzięki temu nie ma potrzeby samodzielnie czuwać nad tym procesem. Wszystkie są ze sobą kompatybilne, dlatego rozbudowa instalacji jest bardzo prosta i przebiega bezproblemowo.  

Jednym z ważniejszych elementów, w szczególności w ogrodach, czy na tarasie są kroplowniki. Wykorzystywane są do roślin o różnym zapotrzebowaniu na wodę, np. Przy różnych gatunkach kwiatów. To rozwiązanie zapewnia nie tylko odpowiednie nawodnienie, ale możliwe jest także uniknięcie sytuacji, w której roślina otrzymała za dużą ilość wody.