Dłuto to podstawowe i niezbędne narzędzie do obróbki, stosowane przez snycerzy, rzeźbiarzy oraz stolarzy. Kojarzone głównie z branżą stolarską, okazuje się być sprzętem niezbędnym przy podejmowanych pracach remontowo-budowlanych. Stanowi również jedno z najstarszych urządzeń, wykorzystywanych od stuleci na całym świecie. Wynalezione w paleolicie, a następnie udoskonalone w starożytności, stało się narzędziem nie do zastąpienia we współczesnych warsztatach artystów i budowlańców. Można go używać zarówno do obróbki materiałów miękkich, takich jak drewno, ale i surowca twardego - np. betonu czy kamienia. Wśród nich możemy wyróżnić dłuta: stolarskie, ciesielskie, ślusarskie, kamieniarskie oraz rzeźbiarskie. Tutaj skupimy się przede wszystkim na dłutach budowlanych, które w ostatnich dekadach wyparły tradycyjne, używane w sposób manualny narzędzia. Na chwilę obecną dłuta budowlane są uważane za części wymienne do maszyn zasilanych energią elektryczną. Nie powinno się jednak ich lekceważyć. Wybór odpowiedniego dłuta to w dalszym ciągu sprawa priorytetowa.

Każde dłuto składa się z trzonka, który należy w odpowiedni sposób dopasować do młotowiertarki. Najważniejszym elementem tego akcesorium jest jego obszar roboczy, czyli ostrze. To właśnie ono odpowiada za uzyskany efekt. Dobrej jakości narzędzie bez problemu poradzi sobie z rozbiciem betonu, kamienia, cegły oraz skuwaniem glazury. Może służyć nie tylko do rozbijania - okazuje się niezwykle pomocne w pracach związanych z kuciem i podkuwaniem. Jego szerokie zastosowanie zostało docenione przez producentów, którzy oferują nam szeroki wybór tego narzędzia. O czym warto pamiętać, kupując dłuto?

Przede wszystkim uwagę należy skupić na materiale, do obróbki którego narzędzie ma nam posłużyć. Surowce takie jak beton oraz kamienie (m.in. bazalt, granit, marmur) uznane są przez fachowców za materiały o zwartej strukturze i dużej twardości. Dlatego też prace nad ich obróbką mogą zachodzić jedynie poprzez kruszenie bądź szlifowanie. W tym wypadku warto zainwestować w dłuto o bardzo dużej wytrzymałości i twardości. W przypadku kruszenia materiału dłutem należy wziąć pod uwagę, że pracy tej dokonuje się w trudnych warunkach i przy dużym nakładzie siły. Podczas dokonywania tej czynności mamy do czynienia z uderzeniami o dużej częstotliwości. W związku z tym nie powinno się oszczędzać na sprzęcie. Tylko dłuta i młoty najwyższej jakości zapewnią nam bezpieczeństwo i odpowiedni komfort pracy.

Podstawowym zadaniem dłuta jest rozwarstwienie materiału na którym dokonujemy pracy. Tu najważniejszą rolę odgrywa właśnie ostrze. W zależności od zadania, producenci dłut oferują nam ich różne warianty. Powinny być dopasowane do kształtu podłoża i rodzaju zadania, jakie chcemy zrealizować. Dłuta płaskie znakomicie dostosowują się do kształtu podłoża, przez co uznawane są za najbardziej uniwersalne. Sprawdzają się m.in. do żłobienia kanałów kablowych w ścianach czy podłodze. Ich zastosowanie ułatwia pracę nad zakładaniem instalacji elektrycznych, wodnych oraz telekomunikacyjnych. 

Dużą popularnością cieszą się również dłuta łopatkowe. Skutecznie usuwają tynk ze ścian oraz nierówności na powierzchniach płaskich, takich jak ściany czy podłogi. Do usuwania drobnych nierówności zaleca się głównie użycie dłut spiczastych, których siła uderzeniowa ukierunkowana jest na konkretny punkt. Posiadają one charakterystyczną budowę - ich powierzchnia pracująca zakończona jest ostrym szpicem. Dzięki jego półokrągłej końcówce ryzyko uszkodzenia materiału spada do zera. Budowa narzędzia nie ogranicza jednak jego możliwości. Dłuto może być wykorzystywane także do wyburzania ścian. Jego siła uderzeniowa bez problemu poradzi sobie z materiałami takimi jak beton, cegła czy kamień. Świetnie sprawdza się do żłobienia kanałów przewodów instalacyjnych.