Jesteś na: Strona główna Akcesoria samochodowe Lodówki turystyczne

Lodówki turystyczne dzieli się między innymi ze względu na sposób zasilania. Niektóre z nich można zasilać energią elektryczną. Tego typu urządzenia wykorzystuje się, podłączając je do gniazda w domu lub do samochodowej ładowarki. To świetne rozwiązanie, kiedy wybieramy się na wakacje. Istnieją również lodówki turystyczne pasywne – nie są zasilane, a w których umieszcza się chłodzone wkłady mrożące. Jeżeli nie ma miejsca na odpowiednie zasilanie lodówki, warto zainteresować się wariantem tańszym, czyli wspomnianymi lodówkami bez zasilania. Tego typu lodówki są jednak mniej wydajne od urządzeń zasilanych energią elektryczną. Lodówki gazowe mają z kolei dużą pojemność, co jest atutem dla wielu osób. Ludzie, którzy dużo podróżują, bardzo często kupują lodówki turystyczne, aby móc chłodzić i grzać żywność, napoje, owoce, kosmetyki, a także produkty ochrony zdrowia. W samochodach, jachtach, domach, szpitalach i wielu innych miejscach jest to niezawodne rozwiązanie.

Lodówki turystyczne, które można podłączyć do zapalniczki samochodowej, są doskonałym rozwiązaniem dla kierowców wyruszających w długie trasy. Możliwość zasilania elektrycznej lodówki turystycznej za pomocą gniazd 230 V lub 12 V daje sporo możliwości. Podłączenie w samochodzie sprzętu, który chłodzi, jak i sprawia, że można ogrzać żywność, jest bardzo komfortowe. Produkty wykonane są z takich tworzyw, że zachowują odpowiedni poziom termoizolacyjności. Dzięki temu bez względu na zewnętrzną temperaturę nasze jedzenie zawsze będzie gotowe do jedzenia. Lodówki elektryczne wyposażone są często we wkłady chłodzące.

Tego typu lodówki turystyczne są mniej wydajne, ale mają swoje plusy. Mobilność tego typu produktów sprawia, że można je zabrać dosłownie wszędzie. Minusem jest krótszy czas chłodzenia. Chłodzone wkłady mrożące, jak i cała lodówka turystyczna mają ograniczony czas pracy. Lodówki turystyczne pasywne (bez zasilania elektrycznego), jeżeli są dobrej jakości, mogą zachować niską temperaturę we wnętrzu nawet do 12 godzin. 

Lodówki turystyczne zasilane gazem to urządzenia z agregatem. Często tego typu lodówki używane są w samochodach z przyczepą kempingową. Butle z gazem pozwalają na korzystanie z lodówki nawet do 200 godzin. Zdecydowanym atutem tego typu lodówek jest pojemność, natomiast wadą urządzeń jest ich ciężar i mniejsza poręczność.

Wybierając rozmiar lodówki, należy kierować się indywidualnymi potrzebami. Najlepiej jest zastanowić się, jak duża będzie liczba osób, które będą podróżować. Lodówki elektryczne i pasywne (bez zasilania energią elektryczną) zwykle mają pojemność około 25-30 litrów, choć zdarzają się większe modele. Natomiast gazowe są lodówkami o największym rozmiarze.